נגזר עונשם של שני מורשעים בהתחמקות מתשלום מסי יבוא

הנאשמים, העוסקים בסחר בחלקי חילוף לרכב, הורשעו בביצוע עבירות של השתמטות מתשלום מסים בסך 740 אלף שקלים והגשת רשימונום כוזבים. האחד ירצה עבודות שירות והשני יידון למאסר על תנאי


00:00 ,16.05.2011 מאת: עו"ד עומר וגנר, עו"ד גיל נדל

לאחרונה, ניתן גזר-דין על ידי בית משפט השלום באשדוד, במסגרתו נגזרו עונשים מקלים (באופן יחסי) על נאשמים שהורשעו בהתחמקות מתשלום מסי יבוא ועבירות נוספות הקשורות ליבוא.

עובדות המקרה וטענות הצדדים

הנאשמים, עובדי חברת ש.ע. חלפי הצפון, העוסקת בסחר בחלקי חילוף לרכב, הורשעו, על פי הודאתם, בביצוע עבירות של השתמטות מתשלום מכס, הגשת רשימונים כוזבים, הטעיית פקיד מכס, ועבירות נוספות הקשורות בייבוא ותשלום מסי הייבוא. בביצוע מעשים אלה, התחמקו הנאשמים מתשלום מסי יבוא בסך של כ-740 אלף שקלים, הכוללים מכס, מס קניה ומע"מ.

הצדדים הגיעו להסדר טיעון מקל, לפיו אחד הנאשמים ירצה עבודות שירות והשני יידון למאסר על תנאי, עקב כך ששילם חלק מחובה של החברה, וביקשו מבית המשפט לכבד את הסדר הטיעון.

גזר-הדין

בית המשפט ציין כי, בביצוע עבירות מסוג זה השיקול המרכזי שצריך להנחות אותו הוא הצורך הציבורי להרתיע ולמנוע הישנות מקרים כאלה בעתיד.

בית המשפט ציין כי, מקרים כאלה מחייבים בדרך כלל ענישה חמורה של מאסר בפועל, בוודאי במקרים בהם לא הוחזר המס שנגרע, במלואו. עוד ציין בית המשפט כי, במקרה זה אחד הנאשמים השיב רק מחצית מסכום המס שנגרע, כאשר מדובר בסכום נומינלי (קרן) בלבד.

יחד עם זאת, בית המשפט התחשב בכך שהנאשמים הודו באשמה, גם אם הדבר היה לא מיד בתחילת המשפט אלא רק בעיצומה של פרשת ההוכחות, ובכך שאין להם עבר פלילי.

עוד ציין בית המשפט כי, יש להתחשב בכך שמדובר בעבירות שבוצעו לפני שנים רבות, במהלך 2001-2003, וכי החברה קרסה מאז ואינה פעילה עוד.

בנוסף, התחשב בית המשפט בנסיבות הקשות של הנאשמים, כאשר אחד נקלע לחובות כספיים כבדים ואילו השני הוא בעל עבר מפואר בצה"ל, ובכך שאחד הנאשמים השיב חלק מחובה של החברה, דבר אשר יכול להצביע על חרטה.

לאור כל זאת, כיבד בית המשפט את הסדר הטיעון וגזר על החברה קנס של 1,000 שקלים, על אחד הנאשמים שלושה חודשי עבודות שירות, 12 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 60 אלף שקלים, ועל הנאשם השני נגזרו שישה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך של 27 אלף שקלים.

סיכום ומסקנות

ניכר כי, במקרה זה הצליחו הנאשמים להגיע להסדר טיעון מקל באופן יחסי, בהשוואה לעבירות שבהן הורשעו, ואף בית המשפט היה ער לכך בעת מתן גזר-הדין. חשוב לציין כי, גם אם צדדים מגיעים להסדר טיעון, בית המשפט אינו מחויב לקבלו והוא רשאי לסטות ממנו, אך מאחר ונטיית בתי המשפט היא בדרך כלל לכבד הסדרי טיעון, כך עשה בית המשפט גם במקרה זה.

ת.פ. (שלום אשדוד) 476-06 מ.י. בית המכס אשדוד נ' חברת ש.ע. חלף צפון בע"מ ואח', גזר דין מיום 28.4.11, השופט ח. חדש. ב"כ הצדדים – למדינה- עו"ד אורלב. לנאשמים- עו"ד מאושר ועו"ד נקר).

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא וייצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il