נדחתה טענת יבואן – "שימשתי כגורם פורמאלי בלבד"

בית המשפט קבע כי היבואן הישראלי הציב את עצמו בחזית ההתקשרות בין הצדדים מתוך מטרה להפיק רווח ובכך קשר את עצמו לעסקאות ואין הוא יכול להתנער מחובתו


00:00 ,22.07.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

בית המשפט קבע כי היבואן הישראלי הציב את עצמו בחזית ההתקשרות בין הצדדים מתוך מטרה להפיק רווח ובכך קשר את עצמו לעסקאות ואין הוא יכול להתנער מחובתו
 
מאת עו"ד גיל נדל, מורן שמילוביץ'
 
במקרה שהובא בפני בית המשפט השלום בחיפה, עלתה שאלה הנוגעת למצב שבו יבואן מציב עצמו בחזית התקשרות עסקית בין שני צדדים, כאשר חלקו בעסקה הינו, למעשה, "פורמאלי" בלבד.
 
מדובר בחברה בריטית שעסקה, בין היתר, בייצור ושיווק שמנים ומוצרי סיכה. מבחינה פורמאלית, בין החברה הבריטית בין היבואן הישראלי הייתה התקשרות עסקית, אשר נוצרה באמצעות ובסיוע חברת שמנים ישראלית. חברת השמנים הישראלית הייתה מזמינה עבור היבואן הישראלי סחורה מהחברה הבריטית, וההזמנה התבצעה בדרך של העברת ההזמנה בפקס או בדואר. לאחר שנערכו מסמכי ההזמנה וצורפו אליהם חשבונות הפרופורמה, היה היבואן הישראלי חותם על ההזמנה והזמנה זו נשלחת בחזרה לחברה הבריטית. לאחר סיום ההזמנה החברה הבריטית נוהגת לשלוח בדואר את החשבונית המקורית.
 
בפועל, ומאחורי הקלעים ההתנהלות היתה, למעשה, הפוכה. השמנים נועדו עבור החברה הישראלית, ומעורבותו של היבואן נדרשה אך ורק לאור העובדה כי לחברת השמנים הישראלית לא היתה מסגרת כספית מתאימה, באופן שהיבואן שימש כגורם מממן הגובה עמלה מהעסקאות
 
לימים התגלע סכסוך בין החברה הבריטית לבין הצדדים הישראליים, ולטענת החברה הבריטית לא שולמו לה כספים המגיעים. החברה הבריטית תבעה את היבואן הישראלי, אשר מצדו הגיש הודעת צד ג' כנגד חברת השמנים הישראלית.
 
הסוגיה המרכזית שנידונה בפסק הדין הוא מה מעמדו של היבואן הישראלי, אשר מבחינה רשמית נחזה כגורם שעמד בחזית ההתקשרות מול החרבה האנגלית, אך מהבחינה המהותית שימש רק גורם מממן.
 
בית המשפט דחה את עמדת היבואן. בית המשפט ראה בהתנהגותו של היבואן הישראלי כמעוררת פליאה, שכן היבואן הישראלי מעמיד את עצמו בסיכון גדול ואין הוא מעורב בשום שלב בהתקשרות העסקית. אמנם, היבואן הישראלי טען כי החברה הישראלית זייפה את חתימתו על גבי אישור ההזמנה, אך בית המשפט דחה טענה זו, שכן התברר כי לאחר שנודע ליבואן הישראלי שהוגשה כנגדו תביעה על ידי החברה הבריטית, הוא פנה לחברה הישראלית לקבלת סיועה על אף שידע (לטענתו) כי זו זייפה את חתימתו. בנוסף, מצא בית משפט כי מסמכי ההזמנה הינם אמיתיים ואותנטיים, וכי היבואן אינו אמין. בהתאם לכך, קבע בית המשפט כי היבואן הישראלי הציב את עצמו בחזית ההתקשרות בין הצדדים מתוך מטרה להפיק רווח ובכך קשר את עצמו לעסקאות ואין הוא יכול להתנער מחובתו. לפיכך, חייב בית המשפט את היבואן הישראלי בתשלום עבור הסחורה שיובאה (סכום של למעלה מ-450 אלף שקל וכן 60 אלף שקל הוצאות משפט), אך השאיר מקום ליבואן לתבוע את כספו בחזרה מידי חברת השמנים הישראלית.
 
ת"א 10359/06 Paterson Enterprises LTD – Morris Lubricantsנ' ליאור ברוורמן, פס"ד מיום 28.6.09. לא צוינו שמות ב"כ הצדדים.
 
בשולי הדברים נציין כי התופעה לפיה היבוא נעשה על שם גורם מסוים, למרות שהוא אינו הצד שמהותית רוכש את הסחורה רווחת בסחר החוץ, באותם מקרים שבהם, למשל, ליבואן ה"פורמאלי" קיים אישור יבוא מהרשות הרלבנטית בעוד שלרוכש אין אישור כזה, והוא מבקש לעשות שימוש באישור יבואן. פסק הדין מציג תמרור הכוונה ברור ביותר בעניין זה – היבואן לא יוכל להתנער מאחריות וממעמדו, רק בטענה של "שימשתי כגורם פורמאלי בלבד".
 
האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקניין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il