צריכת אנרגיה

רשות המכס, שהוציאה לאחרונה דרישות הגירעון ליבואני ציוד תאורה ומנורות Led, היתה צריכה לפרסם הנחיות סיווג פומביות. נא לשלם אגב מחאה


00:00 ,24.10.2013 מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

לאחרונה הוציאה רשות המכס דרישות גירעון ליבואנים המייבאים ציוד תאורה, בין השאר נורות LED, נושא שגם משרד עורכי הדין של כותבי שורות אלה מעורב בו.

מדובר בהתפתחות מועדכנת, שבמסגרתה רשות המכס מוציאה גירעונות "רוחביים" לכל היבואנים העוסקים בענף זה.

לשיטת המכס, כפי שעולה מן הגירעונות שנדרשו לאחרונה, הסיווג הנכון של נורות ה-LED הינו בפרט מכס 85.43-7020 שכותרתו: "מכונות ומכשירים חשמליים בעלי פונקציות עצמאיות (Individual Functions), של"פ בפרק זה- מכשירים למאור או לכוח; מכשירים המתוכננים להתקנה במבנה או עליו; מכשירים המתוכננים להתקנה מחוץ למבנה". יבוא מוצרים בפרט זה חייב ב-12% מכס לפי הערך.

לדעתנו, עמדת המכס כפי שמוצגת במסגרת הגירעונות האחרונים אינה נקייה מספקות וניתן להעלות טענות הגנה שונות כנגד דרישת המכס. ראשית, עוד בשנת 2009 פורסמה כתבה בנושא מיסוי נורות LED, שם נאמר כי המכס סבור כי הן חייבות ב-8% מכס (ולא ב-12% כפי שהוא סבור כעת).

זאת ועוד, למשרדנו זכור מקרה משנת 2010, בו קבע המכס, במענה לפניית יבואן שיוצג על ידינו, כי נורות LED יסווגו בפרט 85.39 כ"נורות נימה ונורות פריקה, לרבות יחידות תאורה מסוג Sealed Beam ונורות אולטרא-סגולות או אינפרא-אדומות, חשמליות; נורות קשת" – פרט שונה מהפרט הנטען כעת;

לאור זאת, עשויים יבואני נורות ה-LED, ובצדק, להעלות טענה כי נוצרה אצלם הסתמכות על התנהלות המכס.

נדגיש כי רשות המסים רשאית לשנות מדיניות מיסוי ואף לשנות החלטות סיווג שניתנו על ידיה בעבר, אך שינוי מדיניות צריך להיעשות באופן סביר והוגן.

לכן, מבחינת שקיפות בפעילות המכס ומינהל תקין, יש רגלים לטענה כי היה על רשות המכס לפרסם הנחיית סיווג פומבית המבשרת מהו הפרט שבו יש לסווג את נורות ה-LED, שתוקפה יהיה עתידי בלבד, ללא דרישת גירעונות בגין העבר.

גם מבחינת תכלית המיסוי קשה להבין את מגמת הוצאות הגירעונות, שכן מיסוי נורות LED אינו עולה בקנה אחד עם הרצון לעודד שימוש בנורות אלו, שעל פי הפרסומים ידועות כנורות חסכוניות בחשמל לעומת נורות "רגילות".

המלצתנו ליבואני נורות ה-LED שנתקלו בתקופה האחרונה במחלוקת עם המכס לגבי הסיווג היא לנסות ולנהל הליכי השגה מול המכס בנושא זה ולשלם במקרה הצורך את המס הנדרש, "אגב מחאה", עד לסיום בירור המחלוקת.

 * האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל מתמחה בדיני יבוא, יצוא, הובלה ושילוח וסחר בינלאומי, והוא עומד בראש תחום יבוא ויצוא וסחר בינלאומי במחלקת המסים במשרד גולפרב זליגמן ושות'. לפרטים ומידע: Gill.Nadel@goldfarb.com