שחרור בני ערובה

כשגורם בשרשרת הלוגיסטיקה ביבוא מחזיק מטען כבן ערובה בשל חוב כספי, עלולות להיות השלכות כספיות של פיצויים


00:00 ,27.01.2013 מאת: עו"ד גיל נדל, גלעד פז

גורמים רבים בשרשרת הלוגיסטיקה של יבוא מטענים לישראל הם בעלי חזקה במטענים מיובאים בשלב כזה או אחר של היבוא. בין השאר, מדובר בסוכני אונייה, במובילים הימיים, במשלחים הבינלאומיים ובסוכני המכס.

כל אחד מגורמים אלה עשוי, בשלב מסוים בשרשרת יבוא המטען, לעכב את הטיפול במטען מסיבות כאלה ואחרות ולמעשה להחזיק את המטען כבן ערובה עד שיסולק חוב כספי, או מסיבות כאלה ואחרות.

לעיתים עשויה החזקת המטען של יבואן כבן ערובה להתרחש גם כשאין למחזיק המטען טענות כלשהן ליבואן עצמו, אלא שהן מופנות כלפי גורם אחר בשרשרת הלוגיסטיקה.

במקרה שעלה לאחרונה לדיון בבית משפט השלום בחיפה, מצאה השופטת מירב קלמפנר שמטען של יבואן הוחזק שלא כדין כבן ערובה על ידי סוכן מכס, דבר שגרם ליבואן לנטוש את שירותי המשלח הבינלאומי עימו עבד שנים רבות וכן את שירותי סוכן המכס.

בית המשפט קבע כי החזקת המטען גרמה לעיכוב לא מוצדק בטיפול בו, וחייב את סוכן המכס לפצות את המשלח בגין אובדן הלקוח.

במקרה זה, חברת שילוח וחברת עמילות מכס שיתפו ביניהן פעולה בהפניית לקוחות מהאחת לשנייה. בשלב מסוים, עלו יחסיהן על שרטון ומערכת היחסים העסקית ביניהן נותקה. כשבוע לפני ניתוק היחסים העסקיים העביר המשלח לסוכן המכס תיק של לקוח לשחרור. הסוכן עיכב את הטיפול בלקוח והמטען לא שוחרר מהמכס במשך שלושה שבועות. הסוכן טען שהלקוח לא הציג אישור של מכון התקנים וזו הסיבה לעיכוב.

לאחר שהלקוח החליף את סוכן המכס, שוחרר המשלוח בתוך יום אחד. כתוצאה מכך, הלקוח עזב את המשלח הבינלאומי עימו עבד שנים רבות ואף הותיר אצלו חוב כספי.

המשלח הגיש תביעה נזיקית נגד סוכן המכס וטען כי התרשלות שלו בטיפול באותו לקוח גרמה לנטישתו את המשלח הבינלאומי. היות וכך, טען, מדובר בנזק בר פיצוי.

לאחר בחינת הראיות קבע בית המשפט כי הוכחה רשלנות סוכן המכס בטיפול בלקוח, בעיקר משום שלאחר החלפת סוכן המכס, שוחרר המשלוח בתוך יום.

ההתרשלות כלפי הלקוח, קבע בית המשפט, מהווה גם התרשלות כלפי המשלח הבינלאומי, משום שבסופו של דבר, מעשים אלה גרמו ללקוח לנטוש את המשלח.

אי לכף התקבלה תביעת המשלח וסוכן המכס חויב לפצותו בסך כולל של כ17 אלף שקל בתוספת כ-3,000 שקל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

 * האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il