תאונה בעת הובלת מטענים? נהג המשאית יפצה את חברת ההובלות

בית משפט השלום בחדרה קיבל תביעה ש לחברת הובלות נגד קבלן משנה שלה בגין נזק שנגרם לעגורן ביקב, בתאונה במהלך הובלת מטענים. קבלן המשנה טען כי משאית אחרת היא שגרמה לתאונה


00:00 ,12.07.2011 מאת: עו"ד גיל נדל, קידר הללי

לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בחדרה תביעה של חברת הובלות, נגד קבלן משנה שלה, בגין נזק שנגרם לעגורן ביקב, במהלך הובלת מטענים.

עובדות המקרה וטענות הצדדים

חברת ההובלות התקשרה עם יקבי כרמל מזרחי לצורך הובלת מטענים מכרמים ברחבי הארץ למחסני כרמל מזרחי בזכרון יעקב, ושכרה לצורך כך קבלן משנה.

לאחר פריקת סחורה שגרתית, הכוללת גם שטיפת מכולה כאשר היא מורמת, המשיך קבלן המשנה לנסוע כאשר המכולה עדיין מורמת, דבר שגרם להתנגשות בין המכולה לבין עגורן ביקב. כתוצאה מההתנגשות נגרם לעגורן נזק כבד והוא יצא מכלל שימוש, ונטען שהיה צריך להחליפו.

מכוח החוזה ביניהן, פיצתה חברת ההובלות את כרמל מזרחי בסך של כ-55 אלף שקלים, ותבעה סכום זה מקבלן המשנה שלה. חברת ההובלות טענה כי מכח הסכם בעל פה, חייב קבלן המשנה להשיב לה כל סכום ששולם בגין נזק שנגרם על ידו.

קבלן המשנה לא כפר בעצם התאונה, בנסיבותיה ובחובתו העקרונית לשלם בגין הנזקים שנגרמו, אלא שהוא טען כי הנזק שנגרם ביקב לא היה כה גדול, וכי יש לייחס ליקב רשלנות תורמת בשל אי פרסום שלטי אזהרה שימנעו תאונות כמו זו. בנוסף, טען שאין עליו לשלם לחברת ההובלות כל סכום ששילמה ליקב, אלא רק את סכום הנזק הריאלי.

כמו כן טען כי, משאית אחרת גרמה לנזק, אשר הייתה מבוטחת על ידי חברת הפניקס, ולכן, הגיש הודעת צד שלישי נגד הפניקס.

פסק-הדין

בעניין זהות המשאית שהייתה מעורבת בתאונה, קבע בית המשפט כי מן העדויות עולה שקבלן המשנה עצמו נהג בה, וכי זו אותה המשאית שלא הייתה מבוטחת בפניקס, ולכן נדחתה התביעה נגד חברת הביטוח. בית המשפט הגיע למסקנה זו בעיקר על סמך עדותו של בעל היקב, שהוא עד נייטרלי.

בית המשפט קיבל את טענת קבלן המשנה וקבע כי, עליו לפצות את חברת ההובלות רק בגין הנזק הריאלי שנגרם, ולא בגין הסכום ששילמה ליקב. בעניין גובה הנזק, קבע בית המשפט כי לא היה מדובר בנזק שחייב את החלפת העגורן.

בית המשפט דחה את טענת קבלן המשנה כי יש להפחית מגובה הפיצוי בשל רשלנות של היקב, שלא תלה שלטי אזהרה שימנעו תאונות כאלה. בית המשפט קבע כי התאונה התרחשה עקב התנהגות רשלנית ברורה מצד קבלן המשנה, כאשר במקום להוריד את המכולה לפני התחלת הנסיעה "שכח" להוריד את המכולה - דבר שגרם להתנגשות.

בסופו של דבר, חייב בית המשפט את קבלן המשנה לפצות את חברת ההובלות בסך של כ-37 אלף שקלים בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד.

(ת"א (שלום חדרה) 13976-07-09 איתן חדרה בע"מ ואח' נ' קימלמן ואח'. פסק-דין מיום 14.6.11, השופט ג'השאן. שמות ב"כ הצדדים לא צוינו)

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא וייצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il