אוריאל לין: להגדיל את היבוא מארצות הברית לישראל על חשבון אירופה

נשיא איגוד לשכות המסחר ביקר בארצות הברית, כשאחת המטרות היתה הגברת מודעות המגזר העסקי לפוטנציאל הקיים בשוק הישראלי


00:00 ,20.08.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

מסקירת איגוד לשכות המסחר עולה עוד כי חלקו של היבוא מארצות הברית לישראל ירד בעשור האחרון. בשנת 2000 עמד היבוא מארצות הברית על 20% מכלל היבוא לישראל, ואילו בשנת 2011 הוא עמד על 12% בלבד.

לאור נתונים אלה, ובמסגרת תוכנית לחיזוק קשרי הסחר עם הקהילה העסקית בארצות הברית, יצא נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין בחודש האחרון לסדרת מפגשים כלכליים והרצאות עם נציגי המגזר העסקי, ראשי ערים וראשי לשכות מסחר במספר ערים בארצות הברית.

המפגשים נועדו להגביר את מודעות המגזר העסקי בארצות הברית לפוטנציאל הקיים בשוק הישראלי ולהציע אלטרנטיבת יבוא נוספת לאנשי עסקים ישראלים.

במסגרת ביקורו חתם לין על הסכם לשיתוף פעולה עם סגן נשיא לשכת המסחר באטלנטה ג'ורג' פרדינז, המייצגת כ-4,000 חברות עסקיות במדינת ג'ורג'יה.

לין: "יחסינו עם ארצות הברית הינם יחסים מסורתיים, בעלי חשיבות אסטרטגית לישראל". על כן, לדבריו, יש לבלום את המגמה של הקיטון ביבוא מארצות הברית.

לין הגדיר את אחד היעדים של המסע כעידוד והגברת הייבוא לישראל, זאת נוכח העובדה שלמדינה יש יתרון גדול בייצוא לארצות הברית לעומת היבוא, בעוד שבסחר הישראלי עם אירופה הפער המסחרי הוא בכיוון ההפוך.

מבדיקת איגוד לשכות המסחר עולה כי בשנת 2011 היבוא מארצות הברית לישראל עמד על 8.6 מיליארד דולר ואילו היצוא מישראל לארצות הברית עמד על 18.27 מיליארד דולר. היבוא מארצות הברית מהווה 12% מכלל היבוא לישראל, בעוד שהיצוא מישראל לארצות הברית מהווה 29% מכלל היצוא הישראלי.

לעומת זאת, בסחר עם אירופה הפער המסחרי הוא הפוך, כשהיבוא מוביל על היצוא: היבוא מאירופה לישראל עמד על 32.4 מיליארד דולר ואילו היצוא מישראל לאירופה עמד על 22 מיליארד דולר. היבוא מאירופה מהווה 45% מכלל היבוא לישראל, בעוד שהיצוא מישראל לאירופה מהווה 35% מכלל היצוא הישראלי.

לדברי לין, על ישראל להגדיל את הייבוא מארצות הברית על חשבון היבוא מאירופה, בכדי להגביר את התחרות ביצוא לישראל לטובת הצרכן הישראלי ולתרום לאיזון המסחרי שבין ישראל לארצות הברית.

לין הוסיף, שחלק גדול מהמגזר העסקי בארצות הברית הוא בעל פוטנציאל יצוא גדול, אך הוא נעדר אוריינטציה ליצוא, משום שהשוק המקומי הוא עצום.