גידול של 26% בשימוש בתעודת קרנה א.ט.א במהלך חודש ינואר

תעודת המעבר ליצוא סחורות וציוד בחו"ל, בכפוף לאמנת הקרנה הבינלאומית, מופקת על ידי לשכת המסחר תל אביב והמרכז


00:00 ,19.03.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

שנת 2013 נפתחה עם גידול בהיקף הייצוא של שירותים ודוגמאות מסחריות ישראליות באמצעות תעודת קרנה א.ט.א לשווקים הבינלאומיים מעבר לים. כך עולה מנתוני אגף קרנה א.ט.א בלשכת המסחר תל אביב והמרכז.

לדברי נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין, לשכת המסחר תפרסם מדי חודש את נתוני קרנה אטא ברמה חודשית וברמה מצטברת כאחד המדדים המשקפים נאמנה את מגמות הייצוא של ישראל.

תעודת קרנה א.ט.א הינה תעודת מעבר המונפקת על ידי לשכות המסחר בישראל ומאפשרת, בכפוף לתנאים מיוחדים שנקבעו באמנת הקרנה הבינלאומית, להכניס או להעביר ציוד ומוצרים מסוגים שונים לפרק זמן מוגבל, ללא תשלום מסי יבוא, בתחומי 72 המדינות החתומות באמנה.

מטרת הקרנה היא סיוע לאנשי עסקים המעוניינים להציג את מוצריהם לקניינים פוטנציאליים בתערוכות ובירידים בחו"ל, כמו גם הכנסה והוצאה של ציוד מקצועי ודוגמאות מסחריות לארצות היעד אליהן הם מעוניינים להגיע. יצוין שיצואנים ישראלים רבים מקדמים את עסקיהם בחו"ל על ידי שימוש בתעודת המעבר קרנה א.ט.א.

על פי הנתונים, בחודש ינואר 2013 עמד היקף יצוא דוגמאות מסחריות על 15 מיליון דולר, עלייה של 4 מיליון דולר לעומת ינואר 2012 (גידול של 26%) וכן עלייה של 2.2 מיליון דולר (גידול של 15%) לעומת חודש דצמבר 2012. הגידול נבע בעיקר הודות לייצוא דוגמאות מסחריות של ציוד רפואי, ציוד תקשורת, תכשיטים, ציוד בטחוני וכן יצוא זמני של ציוד מקצועי, כגון ציוד צילום, סאונד, כלי נגינה, תפאורה, ציוד ספורט לתחרויות ועוד.

מנהלת קרנה ואישורי מסמכים בסחר חוץ בלשכת המסחר מלי לוי: "א.ט.א קרנה הוא אחד הכלים האפקטיביים והחשובים ביותר שפותחו עד היום לקידום הסחר הבינלאומי. קיימת לו חשיבות עצומה בקידום חשיפתה של ישראל לשווקים חדשים. הקרנה מאפשר ליצואנים לחשוף את מוצריהם, פיתוחים וחידושים בתחומים שונים בפני חברות זרות בחו"ל. במקרים רבים, לאחר הצגת המוצרים בחו"ל, נסגרות עסקאות ומתבצע הליך יצוא".

לוי הוסיפה, שהיתרון הגדול שטמון בשיטת הקרנה נובע מהעובדה שייצוא דוגמאות מסחריות נעשה בפטור מלא מתשלומי מכס, מסים, מע"מ, או פיקדונות כלשהם בארצות בהם מוצג המוצר. באמצעות הקרנה ניתן לייצא טובין למוצרים, כגון ציוד מקצועי טכני, מדעי ופדגוגי; ציוד ואביזרים לשימוש באירועים ספורטיביים, אמנותיים, או תרבותיים; בעלי חיים; תכשיטים; תפאורה, פיתוחים טכנולוגיים ולוויינים ועוד.