היצואנים לגוש האירו מדווחים על שחיקה חדה ברווחיותם

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש התייחס להחלטת בנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי: סומך על הנגידה שתנקוט בצעדים הנדרשים לשמירה על היצוא


10:22 ,29.04.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש מזהיר מפני להחלטת הוועדה המוניטארית של בנק ישראל להותיר את הריבית לחודש מאי  ללא שינוי כי שערו של השקל ביחס לאירו פוגע קשות ברווחיות היצוא לגוש זה ומביא לנסיגה מדאיגה ביותר ביצוא ענפי התעשייה המסורתיים והמעורבים.

 

ברוש הוסיף: "הפגיעה ביצוא כבר מתבטאת בנתונים, כאשר ברבע הראשון של השנה חלה נסיגה מדאיגה ביצוא ענפי המתכת, הכימיה, הנפט, המכונות והציוד, וכן ביצוא ענפי המזון והתכשיטים.

 

"היצואנים לגוש האירו מדווחים על שחיקה חדה ברווחיותם ועל קשיים ביצוא לגוש זה לנוכח הביקושים הממותנים".

 

יצוין כי מאז תחילת השנה, חל תיסוף מצטבר, של קרוב ל-10% בשערו של השקל ביחס לאירו ושל 3.8% ביחס לסל המטבעות.

 

על רקע נתונים אלה, אמר ברוש בנוגע להחלטת בנק ישראל: "בנק ישראל מודע לקשיי היצואנים ופועל לאורך כל השנה לבלימת השחיקה ברווחיות היצוא, הן באמצעות רכישות מט"ח והן באמצעות הפחתת הריבית עד כמעט לאפס. אני סומך על נגידת בנק ישראל שתמשיך לפעול בנחרצות לריסון מגמת התיסוף בשערו של השקל במגוון הכלים שעדיין עומדים לרשותה, וכי תזמון הצעדים הבאים ייקבע בתבונה".

 

בתוך כך, מנה ברוש מספר כלים אשר עדיין עומדים בידי בנק ישראל, בהם הרחבה כמותית, הכוונה לגבי העתיד וכן התחייבות לרכישת מט"ח מינימאלית של מט"ח ביום.

 

יחד עם זאת, הבהיר ברוש כי "במידה וציפיות האינפלציה בשוק ירדו חזרה אל מתחת לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים, הדבר יחייב את בנק ישראל לנקוט צעדים מוניטאריים נוספים, כגון ריבית שלילית ואף הרחבה כמותית".