המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום:"סופשבוע לבילוי וקניות, יגדיל את הצמיחה"

"סופשבוע ארוך יהפוך את ישראל למדינה נורמאלית" אמר השר שלום. ח"כ סילבן שלום התארח בשבוע שעבר בנשיאות איגוד לשכות המסחר, בראשות עו"ד אוריאל לין


00:00 ,20.03.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

 

המשנה לראש הממשלה, השר לפיתוח הנגב והגליל והשר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ סילבן שלום התארח בשבוע שעבר (17 במרץ 2011) בנשיאות איגוד לשכות המסחר, בראשות עו"ד אוריאל לין והציג בפני בכירי המגזר העסקי את תוכניתו למעבר המשק לסוף שבוע ארוך שבת-ראשון. "אתם יכולים להיות פרטנרים משמעותיים בהובלת המהפכה החברתית במדינת ישראל " אמר השר.

 

לדברי המשנה לראש הממשלה מעבר לסופשבוע ארוך, שבת-ראשון משמע לשבוע עבודה שני-שישי יחזק את השתלבותה של ישראל בכלכלה העולמית. " זהו צעד מתבקש מבחינת המשק הישראלי . המהלך יגביר את האינטגרציה של ישראל מול שווקי העולם ויכלול התאמה וסנכרון של ימי המסחר. ענף השירות והמסחר יהיה אחד הענפים המרוויח מהתהליך.

 

"בנוסף, קביעת יום שבתון נוסף, יום ראשון שבו יהיו פתוחים בתי העסק, התחבורה הציבורית, אתרי התיירות. דבר אשר צפוי להרחיב את הצריכה הפרטית, ענף התיירות וענפי השירותים. ביום ראשון הכול יהיה פתוח, המסחר יהיה תוסס, ניתן יהיה לנסוע לטיולים. יום שבתון נוסף ביום ראשון יאפשר לשפר ולהרחיב את תרבות הפנאי. יום שבתון נוסף יאפשר זמן "איכות" משפחתי רב יותר בו יוכלו הורים וילדים להקדיש זמן לבילויים משותפים " אמר המשנה לראש הממשלה.

 

"מעבר לסוף שבוע ארוך יסייע למדינת ישראל ולכלכלת ישראל ויאפשר לכולם לחזור עם יותר מרץ לאחר שהיה להם סוף שבוע של מנוחה. המהלך יגדיל את הצמיחה, את התפוקה ואת מספר מקומות התעסוקה. מדובר בשינוי חברתי אמיתי. סוף שבוע ארוך ומעבר המשק לשבוע עבודה של חמישה ימים יביא בהכרח להנהגת יום לימודים ארוך אשר יאפשר לשני ההורים לעבוד במשרה מלאה ויביא את מפעלי ההזנה לבתי הספר. כיום, נשים רבות יכולות לעבוד רק במשרות חלקיות דבר אשר מגביל את התקדמותן והתפתחותן. הנהגת יום לימודים ארוך תסיר מגבלה זו ובזמן שהילדים יהיו בבית הספר, שם יינתנו להם גם ארוחות וגם שיעורי העשרה תוכל האישה להתקדם ולפתח קריירה עצמאית מצליחה".

 

"המהלך יהפוך את מדינת ישראל למדינה נורמאלית. יום שבתון נוסף בראשון יאפשר לשפר ולהרחיב באופן משמעותי את זמן התרבות והפנאי, וצפוי להביא להגדלת הרווחה של אזרחי ישראל וזאת מבלי לפגוע במסגרת שעות העבודה הנהוגות כיום".

 

לדברי עו"ד אוריאל לין , נשיא איגוד לשכות המסחר, התוכנית שהציג השר בעלת יתרונות רבים למגזר המסחר והשירותים, יחד עם זאת, יש לבחון את השלכותיה על כלל המשק ובייחוד את השפעתה על תפוקות העבודה. "אם ההצעה תאושר, זו תהיה מהפכה תרבותית וחברתית במדינה. אין כלכלה ללא חברה ואין כלכלה ללא ערכי יסוד".

 

לין הוסיף כי קיים חשש שהמגזר הציבורי יעבור לעבודה של חמישה ימים מבלי להתאים עצמו לשינוים שיקרו במשק כתוצאה מהמהלך. לין הציע לשר שלום לבחון את שילוב יום ראשון כיום עבודה גמיש, שיקבע בהתאם להחלטת בעל העסק אם לעבוד ביום ראשון או לא.

 

לין ציין כי הנהלת האיגוד תקבע את עמדתה בקרוב, לאחר בחינה מעמיקה של הנושא תוך הבנת ההשלכות על כלל המשק ופריון העבודה.

 

סולי סקאל, הבעלים של קבוצת סקאל אמר כי יש לבחון את נושא שכר העובדים שיועסקו ביום המנוחה המוצע - יום ראשון, ואמר כי אם המעסיקים ידרשו לשלם תוספות שכר בגין עבודה ביום מנוחה, המשמעות היא גידול של 4% בעלויות השכר לכל עובד, דבר שיש לבחון לעומק כי הוא עלול לפגוע בענף הקמעונאות.

השר שלום השיב ואמר כי חייבים לעשות שינוי תפיסתי. מדובר בהעתקה של יום שישי ליום ראשון. יום ראשון החדש יהיה יום שישי מורחב, במקום שיהיה חצי יום בו הכל פתוח כנהוג היום, כל העסקים יהיו פתוחים לאורך כל היום.

 

במפגש השתתפו כ 30 מבכירי המגזר העסקי, ביניהם: שמואל פרנקל יו"ר בית ההשקעות אפסילון; מירה מינס מנכ"ל ברליץ; סולי סקאל בעלי קבוצת סקאל; אלוף (מיל') אורן שחור; אורן רווח מנכ"ל אסתי לאודר ישראל; סמי שהין נשיא לשכת מסחר נצרת והגליל; יוסי דלויה נשיא לשכת מסחר ב"ש והנגב; אמיר שני מנכ"ל קבוצת עמית לוגיסטיקה; אריה זייף, לשעבר מנהל המכס; ראובן קמחי מנהל תמיכת המותג בחברת קריסטל; איש העסקים ג'ו בהט; טלי גיל קמיר מבעלי יבואנית ציוד רפואי גיל מדיקל; אבי כץ מבעלי קבוצת הקמעונאות BEE; ועוד.