חברה אוסטרלית תבנה את הכור הגרעיני במצרים

גובה ההסכם שנחתם עם חברת WorleyParsons נמוך במאה מיליון לירות מצריות מההסכם שנחתם בעבר עם חברה אמריקאית שבוטל לאחרונה


00:00 ,04.06.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

גובה ההסכם שנחתם עם חברת WorleyParsons נמוך במאה מיליון לירות מצריות מההסכם שנחתם בעבר עם חברה אמריקאית שבוטל לאחרונה
 
משרד החשמל של מצרים הודיע על החלטתו למסור את ביצוע תוכנית הגרעין של מצרים לחברה אוסטרלית. ד"ר כאמל יאסין אבראהים, ראש רשות הכורים הגרעיניים של מצרים, מסר כי ועדה מיוחדת ברשות החליטה להעניק את המכרז למתן שירותי יעוץ בשלבי הביצוע להקמת הכור הגרעיני הראשון לחברה האוסטרלית WorleyParsons וזאת בהתאם להצעה שהגישה החברה האוסטרלית בהיקף של 900 מיליון לירות מצריות (כ-161 מיליון דולר).
 
הבכיר המצרי הבהיר כי גובה ההסכם שנחתם עם החברה האוסטרלית נמוך במאה מיליון לירות מצריות מההסכם שנחתם בעבר עם החברה האמריקאית Bechtel, הזוכה הראשונה במכרז שבוטל לאחרונה.
 
יאסין הבהיר כי החברה האוסטרלית תעניק שירותי ייעוץ להקמת הכור הגרעיני הראשון במצרים המיועד להפקת חשמל בין היתר בכל הקשור לבחירת האתר, הטכנולוגיה המתאימה, תוכניות אבטחת איכות, בטיחות, הדרכה וליווי הפרויקט.
 
לדבריו תפקיד החברה על פי תנאי המכרז יסתיים עם תחילת ההפקה המסחרית. הבכיר המצרי הסביר כי חברת WorleyParsons הסכימה לכל תנאי המכרז בכלל זה הסעיפים שהיוו אבן נגף בהסכם המקורי עם החברה האמריקאית Bechtel ובכלל זה חילוקי הדעות בדבר הניסוח המשפטי של ההסכם, תאריך תחילת העבודות והערבויות הכספיות. עוד הדגיש כי כל התנאים נבדקו מבחינה טכנית על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ואושרו שהם מתאימים לאמות המידה והתקנים הבינלאומיים.
 
ההחלטה להקים במצרים כור גרעיני לראשונה מתבצעת בהתאם לצו נשיאותי של נשיא מצרים חוסני מובארכ עוד באוקטובר 2007. האתר המוצע להקמת הכור המצרי הראשון הוא באזור צ'בעה לחוף הים התיכון ממזרח לאלכסנדריה בעלות כוללת של 1.8 - 1.5 מיליארד דולר.