מצרים, איטליה וסין קרובות להשגת הסכם להגברת תנועת הסחר דרך תעלת סואץ

התקבלה הסכמה עקרונית מאיטליה לפיה נמל ג'ואיה טורו בדרום איטליה יהפוך לנמל בית לאוניות מסין שיחצו את התעלה בדרכן ליעדים באירופה. הסחר עם סין מהווה כיום 12.1% מהמטענים העוברים בתעלת סואץ


00:00 ,19.12.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

התקבלה הסכמה עקרונית מאיטליה לפיה נמל ג'ואיה טורו בדרום איטליה יהפוך לנמל בית לאוניות מסין שיחצו את התעלה בדרכן ליעדים באירופה. הסחר עם סין מהווה כיום 12.1% מהמטענים העוברים בתעלת סואץ
 
מצרים השיגה התקדמות ניכרת במאמץ להרחיב את נתח הסחורות מסין העוברות בתעלת סואץ. השר המצרי לתעשייה וסחר חוץ, ראשיד מחמד ראשיד, מסר כי קיבל מעמיתו האיטלקי הסכמה עקרונית להפוך את נמל ג'ואיה טורו בדרום איטליה לנמל בית לאוניות מסין שיחצו את התעלה בדרכן ליעדים באירופה.

בכך מקווה מצרים להגדיל את נתח האוניות מסין העוברות בתעלה מעבר ל-60% של תנועת הסחורות מסין כיום. סין נחשבת ליבואן מספר אחת של חומרי גלם ממדינות הצפון והיבוא שלה דרך תעלת סואץ מגיע לכדי 8.6 מיליון טונות מכלל חומרי הגלם העוברים בתעלה בהיקף של 14.5 מיליון טון.

במקביל צפויה סין להעניק הטבות והנחות במסים לאוניות החוצות את תעלת סואץ. כיום 20% מאוניות הסוחר מסין מפליגות דרך כף התקווה הטובה ועוגנות בנמלים בצפון אירופה, בעיקר בנמל רוטרדם. גלאל אלדיב, יועצו של ראש רשות תעלת סואץ, הבהיר כי רשות התעלה לא תעניק לאוניות מסין הנחות נוספות, אולם אישר כי הסחורות מסין צפויות לזכות להקלות במכסים. הדובר המצרי ציין כי היקף המטענים מסין שעברו בתעלת סואץ בשנת 2005 רשם עלייה של 14.2% וכי היקף הסחורות המיועדות לסין או שהגיעו ממנה שעברו בתעלת סואץ בשנה זו הגיע לכדי 81.3 מיליון טון.

כמו כן נרשמה עלייה של 4.9% במעבר אוניות בתעלה הנושאות דגל סין בתשעת החודשים הראשונים של השנה לכדי 191 ספינות. הסחר עם סין מהווה כיום 12.1% מהמטענים העוברים בתעלת סואץ שהיקפם הגיע בשנת 2005 לכדי 671.7 מיליון טון. הדובר המצרי ציין כי מצרים פועלת לנצל את העלייה בהיקפי הסחר עם סין ולנצל במקביל את השלמת פרוייקט העמקת התעלה ל-66 רגל דבר שיאפשר מעבר ספינות גדולות יותר, יקצר את זמן החצייה ויקטין את העלויות הכרוכות במעבר.