נחתם ההסכם להקמת איחוד מוניטרי במפרץ

הצדדים חתמו בין היתר על הסכם להקמת מועצה מוניטרית אשר תבנה את היסודות לבנק המרכזי אשר יכין את האיחוד המוניטרי הצפוי בשנת 2010


00:00 ,08.06.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

הצדדים חתמו בין היתר על הסכם להקמת מועצה מוניטרית אשר תבנה את היסודות לבנק המרכזי אשר יכין את האיחוד המוניטרי הצפוי בשנת 2010
 
עכשיו זה סופי. ארבע מדינות במפרץ, חתמו אתמול בריאד בירת ערב הסעודית על הסכם להקמת איחוד כלכלי ומוניטרי ביניהן.
 
שרי החוץ והאוצר של ערב הסעודית, כווית, קטאר ובחריין השתתפו בטקס החגיגי אשר נועד בעיקר לשמור על מסגרת האיחוד ועל האמון בין הצדדים, וזאת לאחר הודעתה המפתיעה של איחוד הנסיכויות הערביות כי לא תשתתף באיחוד עקב חילוקי דעות שונים, בכלל זה ההחלטה לקבוע את ריאד בירת ערב הסעודית כמרכז האיחוד המוניטרי במפרץ וכמקום מושבו של הבנק המרכזי המשותף.
 
פרשנים במפרץ מדגישים כי ערב הסעודית מאותת בכך כי התוכנית לאיחוד כלכלי במפרץ תימשך בכל מקרה במטרה לאחד כוחות כלכליים בין במדינות המייצאות נפט במפרץ, כאשר בד בבד ימשכו המאמצים לפייס את איחוד הנסיכויות, הכלכלה השנייה בגודלה במפרץ ולשכנעה להצטרף לאיחוד.
 
הצדדים חתמו בין היתר על הסכם להקמת מועצה מוניטרית אשר תבנה את היסודות לבנק המרכזי אשר יכין את האיחוד המוניטרי הצפוי בשנת 2010. נזכיר כי איחוד הנסיכויות הערביות אינה היחידה שפרשה מהסכם האיחוד. קדמה לה סולטנות עומן אשר פרשה עוד בשנת 2006.