שה''ת קהיר: הוגבר הפיקוח מחשש להברחת עתיקות

בתקרית חריגה עיכבו בשדה התעופה את שר החוץ הרוסי, רגיי לברוב, לאחר שבמזוודתו נמצאו שני פסלי פרעונים. הבדיקות הוחמרו לאחר שנגנבו 11 פסלים מהמוזיאון הלאומי של קהיר


00:00 ,23.03.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

הפיקוח המוגבר בשדה התעופה של קהיר הננקט למניעת הברחה של עתיקות מגבולות המדינה, גרם לתקרית דיפלומטית בלתי נעימה. קציני המכס המצרי בשדה התעופה מצאו שני פסלי פרעונים במזוודותיו האישיות של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, בעת שהיה בדרכו לעזוב את קהיר בתום ביקור רשמי השבוע.

שלטונות המכס של שדה התעופה בקהיר עיכבו את השר הרוסי רם המעלה עד להגעת מומחי רשות העתיקות של מצרים, אשר בדקו את מקוריות הפסלים. השר הרוסי הורשה לעזוב את גבולות מצרים ולהמשיך בדרכו לאלג'יריה בטיסת מטוס פרטי לאחר שהתברר כי מדובר בפסלים לא מקוריים.

נזכיר כי, שלטונות המכס בשדה התעופה של קהיר הגבירו לאחרונה את הערנות ואת הבדיקות מחשש להברחת עתיקות אל מחוץ לתחומי המדינה. הבדיקות הוחמרו בשדה בעקבות הודעת רשות העתיקות המצרית לפיה שמונה פריטי עתיקות לצד 11 פסלים נגנבו מהמוזיאון הלאומי של קהיר בעת פריצת פורעים אליו בתאריך ה-28 לינואר 2011.

במקביל, מדגישים במשרד המצרי לעתיקות כי כל העתיקות שהיו מוצגות במוזיאון הלאומי המצרי בכיכר אלתחריר בקהיר היו רשומות באופן ברור ומפורט בין 150 אלף הפריטים המוחזקים במוזיאון המצרי ולכן מוזיאון אחר או גנבי עתיקות אינם יכולים לעשות בהן שימוש.