התמ"ת במקום הראשון, בתי המשפט האחרונים

מדד הבירוקרטיה לסיכום 2011 של איגוד לשכות המסחר מדרג את משרדי וגופי הממשלה לפי זמינות, זמן טיפול בפנייה, יחס אישי ואיכות הפתרונות


00:00 ,29.01.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

מסיכום שנת 2011 של מדד הביורוקרטיה של איגוד לשכות המסחר, המבוצע באמצעות חברת SQ, השביל שלך להצלחה וקבוצת גיאוקרטוגרפיה, עולה שלא חל שיפור בהתנהלותם הביורוקרטית של משרדי הממשלה שנמדדו במהלך השנה - בריאות, תחבורה, פנים, אוצר, תמ"ת, המוסד לביטוח לאומי, מערכת בתי המשפט ומכון התקנים. המדד שנבחן בסוף שנת 2011 דומה לזה שנבחן בשנת 2010.

מדד הביורוקרטיה בודק את איכות השירות וחוויית הלקוח במשרדי הממשלה ובגופים הממשלתיים השונים. המדד מורכב מארבעה קריטריונים: זמינות נציגים, זמן הטיפול בפנייה, יחס אישי ואיכות הפתרונות. המדד בוחן גם תהליכים המתרחשים במשרדים כגון הנפקת רישיונות, הוצאת/חידוש דרכון, תשלומים למשרדים ועוד.

2011 החלה עם ירידה בנתוני המדד, שהמשיכה גם ברבעון השני. ברבעונים השלישי והרביעי חל היפוך, כשהציון השנתי הכללי עמד על 6.59, שנמוך מזה של 2010, אולם גבוה מהמדדים שאפיינו את 2009 ו-2008.

נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין: "המדד מגביר את המודעות של משרדי הממשלה לאיכות השירות שניתן ויש משרדים העושים מאמצים לשיפורו. שרי הממשלה ומנכ"לי משרדיהם צריכים להציב את שיפור השירות כיעד מרכזי בעבודתם. זוהי חובתם הבסיסית כלפי הציבור הרחב וכלפי המגזר העסקי. במקום שמשרדי הממשלה ישרתו את משלמי המסים, הם מתעללים בהם".

מנכ"ל חברתSQ , השביל שלך להצלחה שי חיון אמר שבהסתכלות שנתית, ניתן לראות ש-2011 מאופיינת בעליה בביורוקרטיה. חיון סימן את משרד התמ"ת כיוצא מן הכלל בהתמדה שלו לטובת שיפור השירות.

מנתוני המדד עולה שהמוסד הביורוקרטי, ולפיכך הגרוע ביותר, עבור המגזר העסקי הינו מערכת בתי המשפט. במקום השני (בסדר עולה) נמצא מכון התקנים, שהתווסף למדד בשנת 2011. נקודות התורפה של המכון הינן זמינות נציגיו וזמני התהליכים.

במקום השלישי נמצא משרד הבריאות, ומעליו משרד האוצר, המוסד לביטוח הלאומי, משרד הפנים. משרד התחבורה שמר על עקביות במתן שירות טוב לעסקים. המשרד הנוח ביותר למגזר העסקי בשנת 2011 הינו התמ"ת, עם השירות הטוב ביותר לעסקים.