ועדת הכלכלה אישרה את המשך האיסור על יבוא זיקוקים מסוכנים

האיסור הוארך עד נובמבר השנה, לבקשת המשטרה והמשרדים לביטחון פנים והכלכלה, עקב שימוש נגד כוחות הביטחון ואזרחים


11:09 ,21.07.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת הכלכלה של הכנסת האריכה את צו היבוא והיצוא, שקבע איסור על יבוא זיקוקי דינור בהוראת שעה עד ה-15 בנובמבר השנה.

 

בכנסת הקודמת אישרה הוועדה את הצו שהגיש משרד הכלכלה בעקבות בקשת השר לביטחון פנים והמשטרה עקב שימוש בזיקוקים נגד כוחות הביטחון ואזרחים. אז קבעה הוועדה כי האיסור יהיה בתוקף עד אמצע פברואר השנה, כדי לא לפגוע יתר על המידה בעוסקים בתחום.

 

לנוכח הבחירות הוארך הצו עד ה-30 ביוני השנה וכעת הגיש משרד הכלכלה לוועדה בקשה להאריך את תוקף הצו ב-45 ימים נוספים, על מנת לתת למשטרה זמן היערכות נוסף להתמודד עם התופעה לפני חידוש היבוא.

 

מנהל תחום בטיחות הציבור במשרד הכלכלה זאב דיבסק אמר כי המשרד מבקש הארכה קצרה בת 45 יום של האיסור על היבוא כדי לאפשר למשטרה להיערך ליישום נוהל שגובש לטיפול בנושא. לדבריו, לפי הנוהל שגובש, המשטרה תצטרך לאשר כל מכירה של זיקוקים מהקטגוריה המסוכנת.

 

אולם ראש אגף מבצעים במשטרה, ניצב אהרון אקסול, אמר כי ההסכמות בין המשטרה למשרד הכלכלה היו אחרות – והן לאסור כליל את יבוא הזיקוקים מקטגוריה 2, בהם נעשה שימוש בהתפרעויות ובהפגנות, בצורה שמסכנת חיי שוטרים ואזרחים. האיסור, אמר, "עד לאיסור הטוטאלי היינו מוכנים להדק את הפיקוח עליהם".

 

היועץ המשפטי של המשרד לביטחון פנים, עו"ד יואל הדר, אמר כי איסור היבוא הוביל לירידה בשימוש בסוג הזה של הזיקוקים והוסיף כי לדעת המשרד יש מקום לאיסור קבוע.

 

ח"כ דוד ביטן תמך בעמדת המשטרה והמשרד לביטחון פנים, ואמר כי אפשר לאשר את הצו באופן זמני, עד שיוגש לאישור הוועדה האיסור הקבוע. ח"כ עיסאוי פריג' סיפר כי בנו בן ה-6 סיפר לו שבמהלך עיד אל פיטר עשו ילדים שימוש בזיקוקים שקנו מחנות סמוכה. "הולכים לברטעה וקונים מה שהם רוצים. בואו נפסיק לכבס את זה במילים יפות, אנחנו לא שבדיה וצריך לאסור את זה", אמר.

 

נציג איגוד לשכות המסחר ערן טל אמר כי העוסקים בתחום לא מתנגדים לצו, אך צריך לפצות את היבואנים שחשבו שמדובר באיסור זמני ורכשו מלאים שמוחזקים בחו"ל.

 

יו"ר הוועדה איתן כבל הציע לאשר את האיסור עד אמצע נובמבר והצעתו אושרה פה אחד. הוא קרא למשרד הכלכלה לנצח את הזמן הזה ולהגיע לוועדה עם המלצות מדויקות: "דעתנו לא נוחה מאפשרות לאשר את יבוא הזיקוקים המסוכנים ואנחנו מבקשים שהיבוא יאסר כליל". כבל קרא למשרד הכלכלה לבחון פתרון של קבע בתקופה הקרובה וכן קרא לאנשי המשרד לבחון את טענות היבואנים באשר לפיצויים, כדי לא לפגוע במטה לחמם.