לין לשר האוצר: לא להיטל ביטחה על יצוא גרוטאות ברזל

בפניה לשר יובל שטייניץ, הביע עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, התנגדות להטלת היטל ביטחה על יצוא גורטאות ברזל, בטענה כי הדבר יפגע ביחסי החוץ עם טורקיה, אליה מייצאת ישראל גרוטאות, וגם בעסקים קטנים ובינוניים


00:00 ,26.07.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין הביע את התנגדות איגוד לשכות המסחר להטלת היטל ביטחה על יצוא גרוטאות ברזל. בפניה לשר האוצר, יובל שטייניץ, מציין לין כי, "בימים אלו הועברה לאישורך החלטתו של שר התמ"ת להטיל היטל ביטחה על יצוא גרוטאות ברזל. אני מבקש להביע בפניך את התנגדות איגוד לשכות המסחר להטלת היטל על יצוא גרוטאות ברזל, על פי חוק היטלי סחר". במכתב מבקש לין כי שר האוצר ייפגש עימו בטרם יקבל החלטה סופית בעניין.

לדברי לין, הטלת ההיטל תוביל לפגיעה חמורה ביחסי סחר החוץ של מדינת ישראל. בין השאר, הדבר עלול להביא לפגיעה נוספת ביחסי הסחר בין ישראל לטורקיה, אשר אליה מיוצאת מרבית פסולת גרוטאות הברזל. "היטל על יצוא יהווה תקדים חמור של שימוש בסמכויות מדינה על מנת להפחית מחירים של חומרי גלם ומוצרים הנקבעים בשוק החופשי לצורך סבסוד מפעלים שאינם בסכנת סגירה ושעובדיהם אינם בסכנת פיטורים, על חשבון משלם המסים, ובעלות פגיעה באיכות הסביבה ובבריאות הציבור בישראל" הוסיף לין.

לין הדגיש במכתבו כי, רשות ההגבלים העסקיים טוענת כי לא קיים מחסור בגרוטאות ברזל והטלת ההיטל מהווה שימוש ברגולציה במטרה להיטיב את התנאים המסחריים של יצרניות הברזל שלא בתנאי מסחר מקובלים ותוצאתה היא פגיעה ברווחת הציבור.

לדבריו, הטענה שההיטל נועד למנוע שוד מתכות אינה רלוונטית. "בתופעות של פשיעה אין נלחמים בהיטלים" אומר לין. "ההיטל יפגע בעיקר בבעלי עסקים קטנים ובינוניים, שהם אוספי גרוטאות, יצואני הגרוטאות ומעבדי הברזל, דרך פעולה הנוגדת את המדיניות הכללית של הממשלה".

במכתב מסב לין את תשומת ליבו של שטייניץ לכך שכבר ב-1996 קבע בג"צ כי גרוטאות המתכת אינן משאב לאומי- דבר שהוביל בשעתו לפתיחת שוק הגרוטאות לייצוא חופשי.

מנייר עמדה של חטיבת הברזל לבניין באיגוד לשכות המסחר עולה כי, קיים חשש לפיו פנוי הפסולת הלבנה ( מדיחי כלים / מכונות כביסה / תנורים ) אשר איכותן נמוכה ואינה נרכשת על ידי יצרניות הפלדה בישראל, המיוצאת כיום לחו"ל, תושאר ברחובות ללא כל דורש ונטל הפנוי יוטל על כתפי הרשויות המקומיות והציבור הרחב תוך הגדלת עלויות ההטמנה. זאת ועוד מדגישים בלשכת המסחר כי, רק לאחרונה התחייבה ממשלת ישראל לסבסד גריטת מכוניות ולצורך כך אישרה תקציב חמש שנתי בסך של 100 מיליון שקלים. היטל המוריד את כדאיות הגריטה יגרום לצורך בהעלאת הסבסוד הניתן על ידי המדינה למטרה זו.

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה עד למועד הפרסום.