משרד חדש לנספחות המסחרית של משרד התמ"ת בהו צ'י מין סיטי

המשרד יסייע לחברות ישראליות לפתח פעילות עסקית באזור דרום וייטנאם, ממנו מגיע רוב התוצר הלאומי ובו נמצאים רוב העסקים הפרטיים הגדולים


00:00 ,27.11.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

הנספחות המסחרית של משרד התמ"ת בווייטנאם חונכת משרד קדמי חדש בעיר הוצ'י מין סיטי. הקמת המשרד נעשית במסגרת הרחבת הפעילות של הנספחות המסחרית בהאנוי הבירה אל פרובינציות הדרום שלוייטנאם, המהוות את מרכז הפעילות הכלכלית של המדינה.

חנוכת המשרד החדש כחלק מפעילות משרד התמ"ת לקידום הפעילות המסחרית של חברות ישראליות בעיר, הידוק הקשרים עם הרשויות המקומיות השונות ואיתור הזדמנויות עסקיות.

עוד נועדה הקמת המשרד להרחיב את פעילות הנספחות המסחרית היושבת בהאנוי, אל פרובינציות הדרום שלוייטנאם, המהוות את מרכז הפעילות הכלכלית של המדינה הן בענפי התעשייהוהןבחקלאות.

הו צ'י מין סיטי הינה העיר הגדולה בווייטנאם ובה למעלה מ-10 מיליון תושבים. בעירפועל הנמל הגדול במדינה, המשרת את כל דרום וייטנאם. רוב רובו של התוצר הלאומיהווייטנאמי מגיע מאזורי הדרום ומרבית העסקים הפרטיים במדינה - שכלכלתהמאופיינת בריכוזיות גבוהה - פועלים באזור.

בפרובינציות הסובבות את הו צ'י מין סיטיפועלים אזורי התעשייה הגדולים ופרובינציות קן-טו (Can Tho), המשמשת כ"אסם האורז" שלהמדינה. ממשלת וייטנאם וגופי המימון הבינלאומיים, דוגמת הבנק העולמי, מפעיליםתוכניות רבות לחיזוק כלכלת אזור הדרום. לפיכך, גם בפרויקטים אלה טמון פוטנציאללפעילות חברות ישראליות

מנהל מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת אוהד כהן: "וייטנאם צריכה לעניין מאוד את היצואן הישראלי. במדינה כ-90 מיליון איש והיא צומחת בקצב גבוה. ממשלת וייטנאם נחושה לפתוח את הכלכלה לסחר בינלאומי ולהשקעות זרות. המשרד הקדמי החדש בהו צ'י מין סיטי יאפשר לנו להיות נוכחים באזור כלכלי חשוב, בשלב בו השינויים הולכים ומתהווים. רכבת ההזדמנויות בווייטנאם עומדת לצאת מהתחנה וזה הזמן לעלות עליה".

הנספח המסחרי בווייטנאם צפריר אסף: "אזור הדרום הוא המנוע הכלכלי של ויטנאם, הצומחת בקצב של כ-5.5% לשנה, כולל בשנות המשבר הגלובלי. לחברות ישראליות יש הזדמנויות באזור זה בתחומים האופייניים למדינה מתפתחת, כמו פיתוח תשתיות, ובייחוד תשתית המים הארצית והמקומית, תקשורת וטכנולוגיות מידע, התייעלות אנרגטית וטכנולוגיה חקלאית.

"עם זאת, האזור, ובעיקר הו צ'י מין סיטי, עשויים גם לעניין חברות מוצרי צריכה, כגון מזון, קוסמטיקה ועוד. רמת החיים העולה והאוכלוסייה הצעירה שנחשפת יותר ויותר לתרבות המערבית יוצרים כר נרחב לפעילות. בשל פערי התרבות העסקית והשפה, ליצואן הישראלי קשה לפעול בווייטנאם. המשרד הקדמי, כמו הנספחות בהאנוי, מסייעים בגישור על הפערים הללו ומלווים את היצואן לאורך כל פעילותו במדינה".

בתוך כך, השבוע מבקר בארץ סגן שר התעשייה והמסחר של ווייטנאםTRAN QUOC KHANH. סגן השר יבקר בכנס "אילת-אילות" לאנרגיה מתחדשת, ייפגש עם חברות ישראליות מובילות, יסייר במכון הלאומי לאנרגיה סולארית בשדה בוקר וייוועד עם שר התמ"ת שלום שמחון, עמו ידון בנושאים מסחריים שונים, בהם כוונת המשרד לפתוח במשא ומתן להסכם סחר חופשי עם ווייטנאם.

ממינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת נמסר כי היצוא לווייטנאם בשנת 2011 עמד על כ- 336 מיליון דולר, ובתשעת החודשים הראשונים של 2012 הוא עומד על כ-470 מיליון דולר.