נחתם הסכם סחר בין ישראל לתאילנד

ההסכם נועד לקדם ולהסדיר את נהלי הסחר בין המדינות, להקל על יצואנים ויבואנים ולעזור לישראל לייצא למדינות נוספות בדרום-מזרח אסיה


00:00 ,03.05.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

שר התמ"ת שלום שמחון יחתום היום (ה') עם סגן שר הסחר התאילנדי פום סרפול על הסכם לקידום סחר בין ישראל לתאילנד.

הסכם נועד להסדיר נהלי סחר בין המדינות ולהקל על יבואנים ויצואנים. החתימה על ההסכם לאחר פעילות ענפה של המינהל לסחר חוץ במשרד התמ"ת מול תאילנד, בין היתר באמצעות הנספח הכלכלי.

בשנה האחרונה נערכו פעילויות רבות לקידום היצוא הישראלי לתאילנד, ביניהן פעילות מול משרד החקלאות התאילנדי, שתאפשר מכירת תוצרת חקלאית ישראלית טרייה, פעילות מול הפרלמנט התאילנדי לשיתוף חברות אבטחה ישראליות בבניית בניין הפרלמנט החדש שעתיד להיבנות בבנגקוק, השתתפות בכירים מתאילנד בתערוכות אזוריות באסיה בתחומי התקשורת והציוד האלקטרוני, וביקור בחודש שעבר בארץ של משלחת חברות תאילנדיות בתחום המדגה.

שמחון: "החתימה היא המשך ישיר לביקורי בתאילנד לפני כשנה. תאילנד מהווה שער לדרום-מזרח אסיה ולמדינות העולות החדשות, כגון מיאנמר, קמבודיה, לאוס ועוד. ההסכם יקל על הסחר בין המדינות אבל בעיקר יאפשר את קיומו של כלי הוועדה המעורבת – המאפשר לקיים התייעצויות קבועות ברמת הממשלות, שיאפשרו להרחיב את הפעילות של חברות ישראליות בתאילנד".

אמר הנספח המסחרי של משרד התמ"ת בבנגקוק צחי זלצר: "אנו רואים בתאילנד שוק חשוב ומשמעותי לייצוא של מוצרים ישראליים וכן כמרכז אזורי שיאפשר לחברות ישראליות לייצא למדינות נוספות, כגון קמבודיה, לאוס ומיאנמר".

ממינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת נמסר שבשנת 2011 הייצוא הישראלי לתאילנד הסתכם בכ-636 מיליון דולר, לעומת 490 מיליון דולר ב-2010, והייבוא מתאילנד לישראל הסתכם בכ-680 מיליון דולר, לעומת 647 מיליון דולר בשנה שלפניה. כמחצית מהיצוא הישראלי מורכב מיהלומים ואבני חן, כשהשאר הינו ציוד אלקטרוני, מכונות, אופטיקה, ציוד רפואי ומוצרי תעשייה כימיים.