מחוז הונאן – סקירה גיאוגרפית

מחוז הונאן התפרסם והתעשר בזכות פריצות דרך בתחום התרבות הסינית הטלוויזיונית והשקעות זרות מוזרמות על בסיס קבוע ואיתן למחוז המאכלס כ-64 מיליון תושבים


00:00 ,06.09.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

מחוז הונאן התפרסם והתעשר בזכות פריצות דרך בתחום התרבות הסינית הטלוויזיונית והשקעות זרות מוזרמות על בסיס קבוע ואיתן למחוז המאכלס כ-64 מיליון תושבים
 
במדינה רחבת ממדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשייה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשיות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה אזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסוים? במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, על ידי מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואפיון התעשיות הרלוונטיות לאזורים השונים.
 
בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות בגואנגשי. החודש נמשיך בסקירה של הקו השני לחוף המזרחי של סין, ונעבור למחוז הונאן.  
 
מחוז הונאן ממוקם על גדתו הדרומית של נהר היאנגצה ומכאן גם שמו, "הונאן", אשר בסינית, פירושו "דרומית לנהר". המחוז גובל במחוזות גואנגשי בדרום ובמזרח, הביי בצפון, צ'ונגצינג וגוויג'ואו במערב ובמחוז גואנגדונג בדרום-מערב. הונאן חולש על שטח של 211,800 ק"מ ובירתו הינה העיר צ'אנגשה (Changsha).
 
חלקו המערבי והדרומי של המחוז מוקף בהרים וגבעות המכסים יותר מ-80% משטחו  וכפי שכבר הזכרנו, חלקו הארי של מחוז הונאן שוכן על גדות שפכי ארבעת פלגיו העיקריים של נהר היאנגצה, נתון גיאוגרפי קריטי שהופך את הונאן למרכז תקשורת חשוב המקשר בין דרום וצפון סין וככזה גם סוחף אליו מהגרים רבים.
 
אוכלוסיית המחוז מונה כ-64 מיליון איש מ-41 קבוצות אתניות שונות כאשר הקבוצה אתנית הגדולה ביותר (כ-90% מהאוכלוסייה) שייכת לבני האן.
 
מחוז הונאן התפרסם והתעשר בזכות פריצות דרך בתחום התרבות הסינית הטלוויזיונית. תחרות ה"סופר גירל" שוברת הרייטינג, הגירסה הסינית של "כוכב נולד", פרי ענף התקשורת המקומי, היתה רק אחד מהישגיו הבולטים של ענף התקשורת במחוז. המחוז אף ידוע כעשיר באומנים מוכשרים באומנות רקמה במשי, ליטוש אבנים טובות ובשלל מלאכות יד ברמות איכות וגימור בינלאומיות.
 
השקעות זרות ישירות מוזרמות על בסיס קבוע ואיתן למחוז הונאן בעשור האחרון ו-38 מתוך 500 החברות הגדולות בעולם כבר הקימו עסקים מעסקים שונים ברחבי המחוז.
 
התעשיות העיקריות במחוז הונאן הן תעשיה כבדה - ברזל, פלדה ועיבודי מתכות שונות, ציוד מכני כבד. אלקטרוניקה ומוצרי חשמל, טקסטיל, מזון מעובד, דשנים, אומנות ועבודות מלאכת יד ברמה גבוהה כגון תעשיית הבמבוק המרוכזת בעיר ייאנג  - Yiyang- המכונה "עיר הבמבוק", פרמצבטיקה (תרופות וציוד), וכן חקלאות - מחוז הונאן הוא המחוז המוביל בסין בגידול אורז בטכניקות מודרניות מתקדמות, תה שחור ואדום, בוטנים, עשבים שונים המשמשים בתעשיית הטקסטיל וגם מגוון של פרות לרבות שזיפים, אפרסקים וערמונים.