סקטור האנרגיה המסוכן ביותר עבור יצואנים ישראלים

על פי בדיקה של ענקית האשראי קופאס, סקטורים מסוכנים נוספים הם מתכות, בנייה, נייר, עץ ופרמצביטקה. סקטורים יציבים הינם הייטק, קמעונות ושירותים


11:37 ,17.11.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

סקטור האנרגיה הוא המסוכן ביותר עבור היצואנים הישראליים, כשסקטורים מסוכנים נוספים הם מתכות, בנייה, נייר ועץ ופרמצבטיקה.  כך עולה מעדכון רבעוני שפרסמה ענקית האשראי coface

 

הסקטורים שנחשבים ליציבים יחסית הם ההייטק (תקשורת), הקמעונאות והשירותים. הסקירה הרבעונית של קופאס  בחנה את רמת הסיכון בשלושה אזורי יעד מרכזיים של הייצוא הישראלי: אסיה, ארצות הברית-צפון אמריקה ומערב אירופה. הדירוג נעשה על סמך בדיקה מקיפה של כ-6,000 חברות הממוקמות באזורים אלו. דירוג הענפים של Coface  נע בין 4 רמות: "Very high risk"-סיכון גבוה מאוד, "High risk" סיכון גבוה, "Medium risk" -סיכון בינוני, "Low risk-סיכון נמוך.

 

סקטור האנרגיה מוגדר ברמת סיכון גבוהה בארצות הברית-צפון אמריקה, במערב אירופה ובאסיה. זאת בעיקר בשל ירידה מתמשכת במחירי הנפט בעולם, דבר שהביא לפגיעה בהכנסות החברות הפועלות בתחום, לצמצום השקעות ולעליה ברמת החוב. בקופאס אומרים כי לעיתים הדבר מביא אף לפגיעה באפשרויות מימון של אותן חברות.

 

סקטור נוסף עליו שמים דגש בקופאס הוא סקטור הרכב, לאור שערוריית פולקסוואגן. על פי הסקירה של רמת הסיכון ליצואנים הישראלים בסקטור הרכב באסיה, הוחמרה דרגת הסיכון וכעת היא מוגדרת כבינונית. זאת בעקבות האטה בכלכלה הסינית והגברת התחרות, שהשפיעה על פעילות יצרנים באסיה שחויבו להסתגל לסטנדרט צמיחה חדש, רחוק מרמת הדו-ספרתי שלו זכו בעבר. יחד עם זאת, בקופאס טוענים כי תעשייה הרכב עוברת שינויים אשר מיטיבים עם התעשייה בארצות הברית ובצפון אמריקה תודות להאצה במכירת רכבי יוקרה ורמת הסיכון באזור זה דורגה כנמוכה. במערב אירופה סקטור הרכב מוגדרת ברמת סיכון גבוהה.

 

בשורה טובה, יחסית, נרשמה ליצואני ההייטק לאירופה. רמת הסיכון עבור הסקטו, בדגש על IT ותקשורת, ירדה וכעת מוגדרת כבינונית, בדומה למצב בארצות הברית-צפון אמריקה ואסיה. זאת בשל עלויות נמוכות בשילוב פיתוח פלטפורמות וידיאו חדשות, שתרמו לביקוש בתחום, וכן והודות לרמות גבוהות של הצריכה הפרטית. בהתייחס לארצות הברית וצפון אמריקה, בקופאס אומרים כי השחקנים בתחום נמצאים בלחץ כתוצאה מהתחרות הגוברת בתחום הטלקומוניקציה  והן מצד פעילות שחקנים חדשים כמו פייסבוק וגוגל.

 

כמו האנרגיה, סקטור המתכות חווה נפילת מחירים ברחבי העולם, במיוחד בצפון אמריקה, ונפגע קשה על ידי בעיות של עודף מדינות מתעוררות באסיה ורמת הדירוג באזור זה הוגדרה ברמת סיכון כגבוהה. מהסקירה עולה כי סקטור הנייר והעץ מתמודד עם עודף תחרות בשוק ותחרות מצד התקשורת אלקטרונית. באסיה נרשם שיפור עקב שימוש במוצרים אלו ורמת הסיכון באזור זה הוגדרה כבינונית, בדומה לשני האזורים האחרים.

 

סקטור נוסף שבדקו בקופאס הוא סקטור הפרמצבטיקה, אשר נחשב לסקטור מרכזי של הייצוא הישראלי. בסקטור זה נרשם שינוי משמעותי בין שלושת האזורים. בעוד שבאסיה הסקטור מוגדר ברמת סיכון נמוכה, בארצות הברית ובצפון אמריקה הוגדר ברמת סיכון בינונית ובמערב אירופה סקטור זה מוגדר ברמת סיכון גבוהה. 

 

לדברי מנכ"ל coface כרמינה מנדולה הסקירה  הרבעונית  מעידה על מצבה הכלכלי הקשה והמתמשך של אירופה ועל הסכנות הטמונות ליצואנים הישראליים ליבשת. מהנתונים עולה כי אף אחד מהסקטורים באירופה אינו מדורג ברמת סיכון נמוכה, כל הענפים מדורגים ברמת סיכון בינונית ומעלה. לדבריו, כמו במדינות אחרות בהן פועלת קופאס שנים ארוכות, כך גם בישראל הכוונה היא למסד סקירה ארוכת שנים שנועדה להעניק ליצואנים הישראליים כלי נוסף במערך ניהול הסיכונים.