"על הממשלה לנקוט בצעדים מיידיים כדי לעזור ליצואנים לחזור למסלול"

יו"ר מכון היצוא רמזי גבאי מזהיר מפני הירידה המתמשכת ביצוא בכל הענפים ולכל אזורי הסחר מלבד ארצות הברית


00:00 ,13.05.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

היצוא הישראלי נמצא במגמת ירידה החל מתחילת שנת 2011. בחודשים פברואר-מרץ השנה החריפה המגמה וירידות נרשמו בכל ענפי היצוא ולכל אזורי הסחר, מלבד ארצות הברית.

כך אמר היום (א') יו"ר מכון היצוא רמזי גבאי, במפגש עם עשרות יצואנים. במפגש, שנערך במכון היצוא, השתתף גם שר התמ"ת שלום שמחון.

גבאי: "הנתונים מדאיגים מאוד. אם המצב יימשך, יאלצו יצואנים לצמצם, או אף לסגור קווי ייצור, או להעביר קווים לחו"ל. אני קורא לממשלה לנקוט באופן מיידי בצעדים נדרשים כדי לסייע ליצואנים לחזור למסלול גידול.

"היצואנים מתקשים להתמודד לאורך זמן עם המשבר בכלכלה העולמית, עם הקשיים בשווקים העיקריים של ישראל, עם שער החליפין שנשחק ריאלית באופן משמעותי מהרמות שהיה לפני 4-5 שנים, עם תחרות גוברת של חברות מדרום מזרח אסיה ובעיקר סין, שעד עכשיו התחרתה בנו בעיקר בצד התעשיות המסורתיות, ואילו היום מתחילה להתחרות בנו בתעשיות הטכנולוגיות. למעשה, מכל הכיוונים נוצר קושי ליצואנים, בעיקר הקטנים והבינוניים, התמודד עם הסיטואציה.

"ניתוח נתוני היצוא מראה שבקרב היצואנים הקטנים והבינוניים היתה שחיקה בהיקפי הייצוא בשנים 2008-2011, אך סך נתוני הייצוא אינם משקפים זאת, כי בחברות הגדולות, כמו כי"ל, טבע ואינטל, היתה עלייה, שקיזזה את הירידה אצל האחרים".

גבאי הוסיף, שכאשר המצב באירופה, היעד המרכזי של היצוא הישראלי, הולך ומחריף, אי ביצוע מהלכים לעידוד היצוא על ידי הממשלה יביא להשלכות חמורות על היקפי היצוא ובעקבותיו לבעיות תעסוקה גם במגזרים הטכנולוגיים, מעבר לבעיות הקיימות בתעשיות המסורתיות.

לדבריו, "הפתרון המיידי הוא להחזיר את קרן השיווק לייצוא בהיקף של 200-250 מיליון שקל. אני יודע שמשרד התמ"ת ומשרד האוצר מובילים מהלך כזה, אך לצערי טרם הושלמו ההליכים הטכניים. מעבר לכך, הסכום עליו מדברים כיום אינו משמעותי לעידוד היצוא".