תוקם קרן למו"פ משותף בין ישראל לג'יאנגסו שבסין

שר התמ"ת שלום שמחון חתם על הסכם להקמת קרן משותפת של 20 מיליון דולר לשת"פ במחקר ופיתוח תעשייתי בין ישראל לבין ממשלת פרובינציית ג'יאנגסו שבמזרח סין. הייצוא לסין בשנת 2010 הסתכם ב-2.046 מיליארד, עלייה של כ-95% מנתוני 2009


00:00 ,25.07.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

לאחר מו"מ בין נציגי מתימו"פ ולשכת המדען הראשי ובין המשרד למדע וטכנולוגיה של פרובינציית ג'יאנגסו, נחתם היום הסכם להקמת קרן משותפת של 20 מיליון דולר לשיתוף פעולה בתחום המחקר והפיתוח התעשייתי, בין ממשלת פרובינציית ג'יאנגסו לבין מדינת ישראל. על ההסכם חתמו שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, שלום שמחון ועמיתו הסיני, מזכיר המפלגה של פרובינציית ג'יאנגסו, מר לואו ג'ה ג'ון, אשר הגיע לביקור רשמי בישראל בליווי משלחת בכירים מג'יאנגסו.

שר התמ"ת, שלום שמחון, ברך על חתימת ההסכם ואמר כי "חתימת ההסכם תרחיב את ההזדמנויות לשיתופי פעולה בין חברות ישראליות וסיניות". לדבריו, "חברות סיניות מכירות בחדשנות הישראלית ככזו המעניקה ערך מוסף ליכולות הפיתוח והייצור המרשימות שלהן. בעקבות החתימה על ההסכם, מתחזק המימד של שיתוף פעולה במו"פ, ובכך יתעצם שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל לג'יאנגסו".

ממשרד התמ"ת נמסר כי, הסכם השת"פ במו"פ תעשייתי בין מדינת ישראל ובין ממשלת פרובינציית ג'יאנגסו נחתם בשנת 2008 והוא מיושם בהצלחה במסגרת תכנית דו-לאומית על ידי מתימו"פ ולשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת. התוכנית פעילה מיוני 2009 והניבה עד כה, במהלך תקופת פעילות קצרה כשל שנתיים, למעלה מ-50 הגשות לפרויקטים משותפים במגוון סקטורים, מתוכם אושרו הדדית 22 במספר. בימים אלה נבדקים 13פרויקטים נוספים וקול קורא נוסף, חמישי בתוכנית, נפתח ב-15 ליולי.

עוד נמסר כי, לאור הצלחת התוכנית הדו לאומית הפועלת במתכונת של תמיכה מקבילה ונפח הפעילות בה, הוחלט לשדרג את הפעילות עם פרובינציית ג'יאנגסו לטובת קרן מו"פ משותפת לתמיכה בפרויקטיי מו"פ משותפים לחברות ישראליות וחברות מהפרובינציה. במסגרת ההסכם שהושג, התחייבו הצדדים להקצות שני מיליון דולרים לשנה, למשך חמש השנים הקרובות כך שהתרומה המצטברת בתום התקופה, תעמוד על 20 מיליון דולר.

לאור גודלה הגיאוגרפי של סין וחשיבות הפעילות הכלכלית במדינה זו, קידום תחום המו"פ התעשייתי עימה מתנהל הן מול הממשל המרכזי והן מול ערים ופרובינציות נבחרות. הסכם המו"פ התעשייתי עם פרובינציית ג'יאנגסו אשר נחתם בשנת 2008 הינו דוגמא מובהקת לשיתוף פעולה המניב היקף פעילות גבוה.

לפי מנהל סחר חוץ במשרד התמ"ת, ג'יאנגסו הינה הפרובינציה השנייה מבחינת גודל תל"ג בסין, וככזו הינה אחת מהפרובינציות המובילות את תהליך הפיתוח הכלכלי בסין. כיום מהווה ג'יאנגסו את אחד ממרכזי התעשייה הגדולים של סין. בשנים האחרונות תופסת הפרובינציה מקום מרכזי בפיתוח תעשיית ההייטק בסין. ג'יאנגסו הינה גם היצרנית השנייה בגודלה בסין של תוצרת חקלאית, שהיקפה עומד על כעשרה אחוזים מכלל התוצר החקלאי הסיני.

ממנהל סחר חוץ שבמשרד התמ"ת נמסר כי בשנת 2010 חל גידול משמעותי בהיקף הסחר עם סין, והוא הסתכם ב-6.78 מיליארד דולר, גידול של 48% ביחס לשנה שעברה. הגרעון המסחרי בשנת 2010 עמד על כ-2.69 מיליארד דולר. הייצוא לסין בשנת 2010 הסתכם ב-2.046 מיליארד דולר וסימן בכך זינוק של כ-95% מנתוני 2009.

בחמישה החודשים הראשונים של 2011 עמד היקף הסחר על 3.23 מיליארד דולר, גידול של 28% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הגידול נובע מצמיחה של 40% בייצוא וצמיחה של 23% בייבוא. הייצוא הישראלי לסין מורכב ברובו ממוצרים מתקדמים מענפי האלקטרוניקה, התקשורת, מכונות וציוד, מוצרי תעשיות כימיות, יהלומים וציוד.