אוריין ושפיר הנדסה זכו במכרז להקמת המרכזים הלוגיסטיים של צה״ל

ועדת המכרזים של משרד הביטחון בחרה בהצעתן של אוריין ושפיר להקים את פרויקט המהר״ס. שפיר תתכנן ותבנה את המרכזים הלוגיסטיים ואילו אוריין תתחזק ותפעיל אותם. היקף העיסקה מוערך בכ-6.75 מיליארד שקל. חן למדן: בזכות הפרויקט נהפוך לחברה הגדולה ביותר מסוגה


14:51 ,23.01.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת המכרזים של משרד הביטחון בחרה בהצעתן של חברת אוריין וחברת שפיר להקים את פרויקט המהר״ס כפרויקט PPP במסגרתו תממן, תתכנן, תקים, תפעיל ותתחזק את פרויקט המהר״ס - מרכז הספקה אחוד, שכולל הקמת שלושה מרכזים לוגיסטיים בצפון, במרכז ובדרום הארץ. 

 

שלושת המרכזים הלוגיסטיים יוקמו בשלושה מוקדים - בצפון הארץ בצמוד לצומת גולני, במרכזה (צמוד לצומת שוהם) ובדרומה (צמוד לעיר רהט וקיבוץ משמר הנגב), ויתבססו על מחנות קיימים. המרכזים ייבנו לגובה בשטח כ-250 אלף מ״ר בכדי לצמצם את השימוש בקרקע ובכדי להימנע מהרחבת שטחי המחנות. התכנסות צה״ל לכדי 3 מוקדים לוגיסטיים תפנה כ-4,000 דונמים מתוכם כ- 2,000 דונם באזורי הביקוש, מה שיאפשר למדינה לבנות עשרות אלפי יחידות דיור, שטחים פתוחים וציבוריים ושימושים שונים לרווחת הציבור.

 

נציין כי לטובת המכרז אוריין ושפיר הקימו חברה ייעודית על פי חלוקה של 40% אוריין ו-60% חברת בת של שפיר הנדסה ותעשייה. על פי החלוקה, שפיר הנדסה תתכנן ותבנה את המרכזים ואילו אוריין תפעיל את המרכזים. 

 

במסגרת הפרויקט אוריין ושפיר יתכננו, יממנו, יקימו, יפעילו יתחזקו וימסרו את הפרויקט הכולל שלושה מרכזים לוגיסטיים של צה״ל הפזורים ברחבי המדינה, הכל בהתאם לתנאי הסכם הזיכיון ולאבני הדרך הקבועות בו, במסגרת זמנים כוללת של כ-26 שנים ממועד החתימה על הסכם הזיכיון, מתוכה תקופת הקמת הפרויקט של כ-5 שנים.

 

אוריין ושפיר יקבלו מעניק הקמה בסך של 1.25 מיליארד שקל ובנוסף, החל ממועד הפעלת הפרויקט, בהתאם לתנאי הזיכיון, הזכיין יהיה זכאי לתשלומים קבועים בהיקף מוערך של כ-5.5 מיליארד דולר.

 

לדברי חן למדן, בעל השליטה באוריין, ״מדובר בפרויקט הלוגיסטי הגדול ביותר שהיה במדינת ישראל עד היום. אם עד עכשיו היינו אחת מהחברות הגדולות ללוגיסטיקה בישראל, בזכות הפרויקט נהפוך לחברה הגדולה ביותר מסוגה. אנחנו מודים לשפיר שבחרה בנו כשותפה שלה בפרויקט״.

 

נזכיר כי משרד הביטחון וצה״ל פרסמו בינואר 2018 את שמות קבוצות החברות שעברו את שלב המיון המקדים והתמודדו על הקמת מרכז ההספקה האחוד של צה״ל בהן שיכון ובינוי וממן; אשטרום, אפקון ופליינג קרגו; שפיר ואוריין; מנרב אלקטרה וליידוס; וקבוצת אורון וסלדט. 

 

אוריין ושפיר ישתפו פעולה עם המגזר הפרטי (PPP) והפרויקט כאמור יכלול מימון, תכנון, הקמה ותפעול של שלושת המרכזים לתקופה של 25 שנה. ממשרד הביטחון נמסר כי מדובר בהפרטה העמוקה ביותר שנעשתה עד כה בצה״ל, כאשר חלק משמעותי מתפעול המרה״ס יתבצע באמצעות מיקור חוץ על ידי זכיין אזרחי בשיטת PFI. איוש המרה״ס צפוי להתבצע בשנת 2023.