השר בן אליעזר נפגש עם שר הכלכלה הפלסטיני

השניים העלו נושאים בילטראליים הנוגעים ליחסי סחר וכלכלה בין ישראל והרש"פ. שר התמ"ת הביע מורת רוחו לנוכח כוונת הרש"פ לחוקק חוק להפסקת עבודת הפועלים הפלסטינים בהתנחלויות


00:00 ,15.08.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

השניים העלו נושאים בילטראליים הנוגעים ליחסי סחר וכלכלה בין ישראל והרש"פ. שר התמ"ת הביע מורת רוחו לנוכח כוונת הרש"פ לחוקק חוק להפסקת עבודת הפועלים הפלסטינים בהתנחלויות
 
שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן-אליעזר ושר הכלכלה של הרשות הפלסטינית דר' חסן אבו ליבדה נפגשו לאחרונה בתל אביב. בפגישה נכחו מהצד הישראלי מנכ"ל התמ"ת שרון קדמי, מתאם הפעולות בשטחים האלוף איתן דנגוט, ומנהל דסק מזרח תיכון במינהל סחר חוץ, גבי בר. ממשרד התמ"ת נמסר כי זוהי פגישה ראשונה של שר תמ"ת ישראלי עם מקבילו הפלסטיני מזה יותר מחמש שנים. שני השרים העלו נושאים בילטראליים הנוגעים ליחסי סחר וכלכלה בין ישראל והרשות הפלסטינית.
 
השר בן-אליעזר הביע בפגישה את מורת רוחו לנוכח כוונת הרש"פ לחוקק חוק להחרמת מפעלים ישראלים ביהודה ושומרון ע"י הפועלים הפלסטיניים המועסקים במפעלים אלו. בן אליעזר הודיע לאבו ליבדה כי הוא הנחה את מנכ"ל משרדו להכין כלי סיוע מיוחדים עבור מפעלים ישראלים שיחליפו את העובדים הפלסטינים בישראליים. בנוסף, העלה השר בן-אליעזר את נושא החרם הפלסטיני על מוצרים המיוצרים בהתנחלויות.
 
השר אבו ליבדה הציג את בקשת הרש"פ למעמד משקיף בארגון הסחר העולמי (WTO) וביקש את שיתוף הפעולה בעניין זה בפני הצד הישראלי.
 
כמו כן, השר אבו ליבדה הציג את הצורך לקדם כלכלת הפלסטינית באמצעות פיתוח אזורי תעשייה בשטחי הגדה המערבית, ביטול המגבלה בנושא יבוא מוצרים דו-שימושיים. בנוסף, השר ביקש כי ישראל תכבד את הסכם האסוציאציה של הרש"פ עם האיחוד האירופי.
 
השר אבו ליבדה הצהיר כי יש הצורך להקל על גישה ותנועה של אנשים וסחורות בתחומי הגדה המערבית או גם בין הגדה המערבית ורצועת עזה. בנוסף הוא ביקש לאפשר למשקיעים זרים להיכנס באופן חופשי בתחום השטחים שבאחריות הפלסטינים.
 
על אף חילוקי הדעות בין הצדדים, הפגישה נערכה באווירה חיובית מאוד, כאשר שני השרים הסכימו להמשיך את הדיאלוג ביניהם על בסיס קבוע, כמו כן להנחות את הצוותים המקצועיים במשרדיהם להיפגש באופן תדיר על מנת לדון בנושאים שוטפים כמו הכרה עתידית בתקנים, היתר לכניסת מוצרים פלסטינים במזרח ירושלים וכו'.
 
בן אליעזר הדגיש בסיום הפגישה כי אנחנו נמצאים ב"רגע היסטורי, עם הזדמנות היסטורית ליצור אווירה חיובית ותחילת מו"מ ישיר בין הצדדים".