טורקיה התחייבה לתמוך בהצטרפות ישראל ל-OECD

זאת במסגרת חתימה על הצהרת כוונות משותפת של שר התמ"ת בן אליעזר ושר ההגנה של טורקיה. שר התמ"ת: יש פוטנציאל גדול לשדרג את היחסים הכלכליים של שתי המדינות


00:00 ,25.11.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

זאת במסגרת חתימה על הצהרת כוונות משותפת של שר התמ"ת בן אליעזר ושר ההגנה של טורקיה. שר התמ"ת: יש פוטנציאל גדול  לשדרג את היחסים הכלכליים של שתי המדינות
 
שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר ושר ההגנה של טורקיה, ואזדי גונול חתמו אתמול על פרוטוקול כלכלי משותף לישראל - טורקיה, עם סיום דיוני הוועדה הכלכלית המשותפת לשתי המדינות.
 
הפרוטוקול הינו הצהרה וסיכום של דיונים אשר נוהלו על ידי מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת ומקבילו הטורקי, ומטרתם שיפור הסחר והסרת חסמים אשר פוגעים בסחר הבילטראלי.
 
אחד המנגנונים לשיפור וסיוע לסקטור העסקי הינו דיוני הוועדות הכלכליות המשותפות. בדיונים אילו דנים הצדדים הן בחסמי סחר אשר נותנים יתרון לא רשמי ליצרן מקומי והן בדרכים בהן ניתן לסייע לסקטור העסקי בסחר הבילטראלי.
 
בסבב השיחות הנוכחי עם התורכים, אשר בסיומו ייחתם הפרוטוקול המשותף, דנו בנושאים כמו שיפור יכולות ההשקעה ההדדית, סיוע בנושאי בנקאות ופיננסים, דרכים להגברת השת"פ בנושא מחקר ופיתוח, דרכים לעידוד שיתוף הפעולה בחקלאות, תיירות ועוד.
 
בנושא חברות ישראל בארגון ה-OECD, במסמך מופיעה הסכמה טורקית לתמוך בהצטרפות ישראל כחברה בארגון, לקראת הדיונים הסופיים בעניין וההצבעה לקראת סוף המחצית הראשונה של 2010.
 
עוד מופיעים בהצהרת הסיכום, התחייבות לשיתוף פעולה של שני הצדדים בנושא של עסקים קטנים ובינוניים, והתחייבות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח.  נושא מרכזי בסיכומים הוא תחום הרפואה, בו לדעת הצדדים ישנו כר פורה מאוד לשיתופי פעולה.
 
השר בן אליעזר אמר כי דיוני הוועדה המוצלחים יכולים לשדרג משמעותית את יחסי הסחר בין ישראל וטורקיה.  "מדובר בשתי כלכלות דומות, של מדינות קרובות ובעלות אתגרים מסחריים דומים. עלינו לנצל את הקרבה הפיזית והמנטאלית בכדי ליצור שיתופי פעולה מעניינים שיסייעו להביא תעסוקה לשני הצדדים. חברות משני הצדדים שישכילו לנצל את הפוטנציאל הגלום ביחסי המדינות, דרך ההתחייבויות כפי שסוכמו היום ובעבר, יוכלו להרוויח ולהצליח".
 
באשר לדיונים הצפויים ב-OECD אמר בן אליעזר כי "סיוע מטורקיה, כחברה ותיקה בארגון, הוא סיוע חשוב ביותר בימים אלו, ומוכיח את ידידות האמת שיש בין שתי מדינות".
 
הנספח המסחרי של משרד התמ"ת בטורקיה, דורון אברהמי אמר כי "יחסי טורקיה ישראל עולים מדרגה מבחינה כלכלית וביקור זה יסייע לנו לממש חלק מהפוטנציאל העצום שקיים יציאתן של שתי המדינות מהמשבר הכלכלי יסייעו גם הן להגדלת הסחר בעת הקרובה".