לין לנתניהו: להפחית את מס החברות מיידית ל- 30%

נשיא איגוד לשכות המסחר: "אחד התנאים הבסיסיים להבטחת צמיחה ארוכת טווח הינן ההשקעות הזרות המגדילות בין היתר את פוטנציאל התעסוקה. המשק בישראל עומד בפני הזדמנות היסטורית להוות תחנת השקעות אטרקטיבית למשקיעים הזרים, והפחתת מס החברות כבר מתחילת 2005 תיתן מסר משמ


00:00 ,21.12.2004 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא איגוד לשכות המסחר: "אחד התנאים הבסיסיים להבטחת צמיחה ארוכת טווח הינן ההשקעות הזרות המגדילות בין היתר את פוטנציאל התעסוקה. המשק בישראל עומד בפני הזדמנות היסטורית להוות תחנת השקעות אטרקטיבית למשקיעים הזרים, והפחתת מס החברות כבר מתחילת 2005 תיתן מסר משמעותי ביותר"
 
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פנה היום לבנימין נתניהו, שר האוצר, בדרישה להפחית את מס החברות באופן מיידי מ- 35 אחוזים ל- 30 אחוזים כבר מתחילת שנת המס 2005. עלות הפחתה זו לתקציב המדינה נאמדת בכ- 2.4 מיליארד ש"ח, אך השפעת ההפחתה על התקציב תורגש רק בשנת 2006.
 
לין הדגיש כי המשק בישראל עומד בפני הזדמנות היסטורית להוות תחנת השקעות  אטרקטיבית למשקיעים הזרים, וכי הפחתת מס החברות כבר מתחילת 2005 תיתן מסר משמעותי ביותר. "הקמת ממשלת אחדות לאומית ותהליך הבחירות ברשות הפלשתינית בשילוב עם אפשרות למציאת פתרון מדיני חלקי בין ישראל לרשות הפלשתינית, יוצרים אופטימיות רבה ברחבי העולם בנוגע לכלכלת ישראל ולשילובה עם כלכלת המזרח התיכון". כמו כן, הוסיף כי "החשיבות ביישום מדיניות זו של הפחתת מס חברות לכלל המגזר העסקי, גוברת בצל כישלונו של חוק עידוד השקעות הון כמעודד השקעות זרות למגזר סלקטיבי".
 
"אחד התנאים הבסיסיים להבטחת צמיחה ארוכת טווח הינן ההשקעות הזרות המגדילות בין היתר את פוטנציאל התעסוקה" ציין לין והוסיף כי "התבוננות בזירה האירופית בכלל, ובדוגמה של אירלנד בפרט, מוכיחה שמדינות אירופה נוטשות את המגמה של מתן תמריצים למפעלים בודדים ומעדיפות להוריד את מס החברות כללית ולכל מגזרי המשק כתמריץ עיקרי למשיכת השקעות זרות".
 
דוגמאות בולטות לכך הן המדינות שהצטרפו לאחרונה לאיחוד האירופי המשתמשות בקיצוצי מס חברות על מנת לזכות בנתח גדול יותר של השקעות באירופה. כך לדוגמה הונגריה הפחיתה את מס החברות מ- 19 אחוזים ל- 16 אחוזים, צ'כיה הפחיתה את מס החברות מ- 31 אחוזים ל- 26 אחוזים עד 2006, אוסטריה הפחיתה את שיעור מס החברות ל- 25 אחוזים, סלובקיה ופולין הפחיתו את מס החברות משיעורים שבין 25-27 אחוזים ל- 19 אחוזים, ובאירלנד שיעור המס על פעילות רגילה של חברות הוא 12.5 אחוזים. בנורווגיה, שוודיה ופינלנד שיעור המס הוא 28 אחוזים.
 
"תהליך הפחתת מס החברות בארצות המצטרפות, הביא מחד לגידול בהשקעות במדינות אלו, ומאידך להפעלת לחץ רב על המדינות במערב אירופה כמו אוסטריה ופינלנד, אשר אף הן הפחיתו את שיעורי המס. כמו כן, רבים הסיכויים כי גם צרפת וגרמניה תצטרכנה ללכת בעקבות חבריהן בקרוב," אמר בפנייתו. לין הוסיף כי "מדובר במגמה אירופאית כללית: הפחתת מס החברות הינו אמצעי בדוק למשיכת השקעות זרות. ישראל, בלית ברירה, חייבת להשתלב בתחרות זו".
 
"אם נדע לנצל מומנטום זה יחד עם הנהגת מדיניות מיסוי נכונה, ישראל תוכל להשתלב בחוכמה בשוק הגלובלי, תוך ניצול ההזדמנות להגביר את הצמיחה ולהרחיב את מעגל התעסוקה", סיכם לין בפנייתו.