מומחים לגידול תמרים ממצרים, מרוקו וישראל ישתפו פעולה בפיתוח שוק התמרים באירופה

נציגי ענף התמרים של שלוש המדינות השתתפו בכנס בינלאומי שנערך בתערוכת אגריטך בחסות מרכז פרס לשלום


00:00 ,11.05.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

נציגי ענף התמרים של שלוש המדינות השתתפו בכנס בינלאומי שנערך בתערוכת אגריטך בחסות מרכז פרס לשלום
 
בתום כנס בינלאומי בנושא גידול תמרים סיכמו נציגי מצרים, מרוקו וישראל על שיתוף פעולה כלל אזורי בפיתוח שוק התמרים העולמי. הכנס אורגן על ידי מרכז פרס לשלום.
 
המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, שפתח את הכנס, אמר שיש שלושה סוגי צמחים שקשורים לאורך ההיסטוריה עם המזרח התיכון: גפן היין, המשמח לבב אנוש, הזית שהוא סמל השלום והתמר המזוהה עם שלוש הדתות: איסלאם, נצרות ויהדות.
 
הרעיון העומד בבסיסו של הפרויקט המשותף שמוביל מרכז פרס לשלום ואשר נדון בכנס הוא התמקדות בהעדפות ובבריאות של צרכני התמרים, בעיקר באירופה, ותכנון של הגידול, ממשק ההשקיה והדישון, הדברת המזיקים והטיפול לאחר הקטיף בהתאם לכך. בדרך זו מתכווננים החקלאים על זנים ומוצרים המבוקשים בשווקי היצוא וזוכים לתמורה כספית גבוהה.
 
חזי אלמוג, מנהל השיווק של הדקלאים, יצואני התמרים הגדולים בישראל, אמר שהודות לפעילויות השיווק וקידום המכירות של התמרים, בשנים האחרונות יש שינוי מגמה בצריכת התמרים. אם בעבר התמר היה פרי עונתי מובהק שנמכר רובו ככולו בחודש הרמדאן ובחג המולד, הרי שכעת מתרחבת הצריכה לכל השנה, אם כי עדיין החגים הם תקופות השיא של המכירה. בעיקר תרם לכך זן התמרים "מג'הול" הזוכה להצלחה גדולה ושישראל היא המובילה בו בעולם.
 
מנכ"ל הדקלאים, דוידי מרום, מסר שאגן הים התיכון הוא אזור הגידול הגדול ביותר בעולם של תמרים. ישראל מקיימת קשרים עם המדינות הסמוכות בנוגע להחלפת ידע על מחקרים למניעת מזיקים ומחלות והדרכת החקלאים. לדבריו, הכנס יכול להיות קפיצת מדרגה מבחינת שיתוף הפעולה של מדינות המזרח התיכון בתחום גידול התמרים. ההתמקדות בטעמם של הצרכנים היא נכונה ומהווה כיום מפתח להצלחה בחקלאות.