יצרניות בשר גדולות לא יקבלו מכסות ליבוא בשר טרי

ועדת המכסות במשרד הכלכלה החליטה לחלק את המכסות לשלוש בחברות נטו מלינדה, בלדי ורמי לוי וכן לארבעה יבואנים בכדי לפתוח את שוק הבשר לתחרות


13:02 ,21.01.2016 מאת: מערכת פורט2פורט

בתום שימוע בכתב ובעל פה שערכה ועדת המכסות במשרד הכלכלה, החליטה הוועדה לחלק 2,500 טון מכסות ליבוא בשר טרי בפטור ממכס עבור המחצית הראשונה של שנת 2016.

 

המכסות יחולקו באופן הבא: כ-650 טון לכל אחת מהחברות: נטו מלינדה, בלדי ורמי לוי. בנוסף חילקה הוועדה מכסות ליבואנים ותיקים, קטנים יותר, בהיקף של 50-300 טון כל אחת.

 

כן החליטה הוועדה כי תנובה, בעלת המותג המקומי אדום אדום, וחברות שזוהו כחברות הקשורות בתהליך היבוא לתנובה, או לאחת החברות שזכו במכסות, לא יקבלו מכסה. זאת, בין השאר, מתוך רצון למקד את ההקצאה ביבואנים בעלי הפוטנציאל הגבוה ביותר להגדיל את התחרות במוצרי הבקר הטרי ולייבא במחיר תחרותי לשוק המקומי.

 

מכסת הבשר הטרי הפכה למבוקשת לראשונה לקראת חלוקת המכסות לשנת 2016 בעקבות אישור השירותים הווטרינריים לפני חודשים ספורים לייבא ממספר מפעלים חדשים בפולין לצד מפעלים בארגנטינה.

 

עמדה זו של ועדת המכסות משקפת, הלכה למעשה, את מדיניות הממשלה לפתיחת השוק המקומי לתחרות, במטרה להפחית את יוקר מחירי מוצרי המזון, בדגש על מוצרי החלב והבשר. ההחלטה גם מאמצת את המלצת רשות ההגבלים העסקיים, לפיה מתן מכסות ליצרנים המקומיים הגדולים (תנובה ודבאח) עשויה לפגוע במאמצי הממשלה להגביר את התחרותיות ולהקטין את הריכוזיות הענפית. 

 

המהלך הינו מהלך המשך לקו שמובילה הממשלה בתקופה האחרונה, המתבטא בפתיחת שוק הגבינות הקשות והחמאה לתחרות משמעותית באמצעות יבוא של מוצרים זולים יותר ביחס למוצרים המקומיים, כפי שניתן כבר לראות על המדפים.

 

יצוין כי מדיניות זו בסוגית מכסות הגבינה הותקפה בבג"צ, אשר הכריע בשבוע שעבר לטובת המדינה והמליץ ליבואנים שביקשו לטעון כנגדה, למחוק את עתירותיהם.  

 

מנכ"ל משרד הכלכלה עמית לנג: "תפישתנו היא כי חלוקת המכסות בפטור ממכס נועדה להרחיב את מגוון המוצרים ולהביא לתחרות בין השחקנים השונים, שצפויה להביא להורדת המחירים. שוק הבשר הטרי המקומי הוא שוק ריכוזי והגיעה העת לפתוח אותו לתחרות אמיתית שאנו מקווים שתחלחל לכיסו של הצרכן".