מאסר בפועל למורשע בעבירות מס ויצוא

הנאשם ניסה לייצא טבק לקפריסין מבלי לשלם מס קנייה ומע"מ. בעסקה נוספת, הוא נמלט כשהמכס בדק מכולה שהמוצרים בתוכה לא תאמו את שטר המטען


11:40 ,22.12.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

מאסר בפועל של 22 חודשים נגזרו על תושב נס ציונה, שהורשע בעבירות מס בהיקף של 4.5 מיליון שקל.

 

בנוסף למאסר בפועל הטיל בית משפט השלום בפתח תקוה על האיש גם שנת מאסר על תנאי וקנס כספי בסך 180 אלף שקל.

 

עו"ד רבקה פיינר ממשרד מס קנייה תל אביב הגישה את כתב האישום נגד הנאשם, לאחר חקירה שהתנהלה ביחידת חקירות מכס ומע"מ ירושלים, כשבנוסף ייצג המשרד את המדינה.

 

על פי גזר הדין, לפי כעשור נכרתה עסקה באמצעות הנאשם בין חברה לייצור טבק לבין חברה זרה מקפריסין לשם ייצוא טבק ומוצרים נלווים למפעל לייצור סיגריות באוזבקיסטן. חברת ייצור הטבק הניחה, בעקבות מצגו של הנאשם, כי מדובר בעסקת ייצוא ולכן מכרה את הטבק המעובד ואת המוצרים הנלווים מבלי לחייב את הנאשם במס קנייה ובמע"מ. בשל אותה הנחה, החברה גם לא הנפיקה חשבוניות מס לעסקאות. כתוצאה מכך נגרעו מקופת המדינה מסי הקנייה ובמע"מ בגינן.

 

עוד נטען בגזר הדין, כי ביוני 2005 רכש הנאשם מחברת ייצור הטבק טובין והוציאם ממחסני החברה, אולם כשיצאה המכולה מהארץ בחלוף מספר ימים, היא נשאה בקרבה אריחי אבן ולא את הסחורה שהועמסה במחסני החברה. לאחר כחודש שוב רכש טובין, שהועמסו על מכולה בשטחי המפעל בפתח תקווה.

 

מכולה זו נדרשה לבדיקה על ידי המכס, אולם הנאשם סירב לבדיקה ונמלט מהמקום. בבדיקת מכולה זו נמצאה כי בששה ארגזים בה אכן היה טבק, אולם יתרת הקרטונים הכילו חציר, אדמה, נסורת עץ, חול ואפילו קרטונים ריקים. כשהתברר לנאשם כי המכולה נתפסה וכדי להסוות את כוונתו שלא לייצא את הטובין, יוצאה לכאורה עוד מכולה שפוצלה ובבדיקתה נמצאו עשבים יבשים ונסורת עץ לצד 75 קרטונים של טבק לייצור סיגריות. במעשים אלה גרע הנאשם מקופת המדינה מסים בסכום של 4.5 מיליון שקל.

 

מתוך גזר הדין: "נסיבות ביצוע העבירות חשפו תוכנית עבריינית מסועפת, אשר בוצעה בקפידה ובשיטתיות במשך תקופה, כאשר כל נדבך בנוי על קודמו. הוצאת התוכנית מן הכוח אל הפועל הצריכה תכנון מדוקדק, משאבים בלתי נדלים והפעלת גורמים רבים ובכללם נהגים, שירותי עמילות ושירותי ספנות, כמו גם מקומות איחסון ומערך של חברות".