מעבר הגבול אלנבי מצופה זהב

בשני מקרים נפרדים נתפסו במעבר הגבול בשבועיים האחרונים כ-5 ק"ג של זהב מוברח, בשווי של למעלה ממיליון שקל


10:15 ,14.01.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

זהב הוחבא במדרסי נעליים בניסיון הברחה שנתפס על ידי עובדי ביטחון של רשות שדות התעופה ובודקי מכס במעבר הגבול אלנבי.

 

ביום חמישי שעבר עברו במעבר הגבול, בהפרש של מספר דקות זה מזה, שלושה צעירים פלשתינאים תושבי חברון. בדיקת השיקוף של הנוסע הראשון גילתה במדרסי נעליו שתי פלטות זהב, אחת בכל נעל, במשקל כולל של כ-1 ק"ג.

 

מספר דקות לאחר מכן עבר נוסע נוסף, ששיקוף של תיקו האישי חשף שתי פלטות זהב, זהות לאלו שנתפסו מספר דקות קודם לכן. בעוד שני המבריחים ממתינים בעמדת המכס להמשך חקירה, עבר באותם הרגעים פלשתינאי נוסף מחברון ובודק מכס הבחין שהוא יוצר קשר עין עם אחד החשודים.

 

הבודקים, מסופקים בכוונתו של הנוסע להצהיר על סחורה שאולי נמצאת ברשותו, החליטו לתת לו לעבור את עמדת המכס ללא הפרעה. משעבר את העמדה ואכן לא הצהיר על דבר, הוא הוחזר ובחיפוש שנערך אצלו התגלה במדרס אחד מטיל זהב במשקל 1 ק"ג ובמדרס השני, שש פלטות זהב במשקל כ-750 גרם.

 

סך הכל נתפסו אצל שלושת הצעירים 3.7 ק"ג זהב בשווי של כ-520 אלף שקל. שווי המס בגין הברחת זהב זו נאמד ב-77 אלף שקל.

    

במקרה נוסף, בשבת לפני שבועיים הופתעו בודקי מכס במעבר אלנבי, אז עבר בחור צעיר מקלקיליה באולם הנוסעים, כשהבודקים הבחינו בבליטה מוזרה באזור הבטן התחתונה שלו. הבחור נדרש להציג את המסתתר מתחת חולצתו והוא הוציא שתי שרשראות חישוקים בצבע זהב, המשמשות כרצועת נשיאה לתיק נשים.

 

בתשאול ראשוני הודה הבחור כי הוא שב לישראל עם אביו, שכבר יצא מאולם הנוסעים. בודקי המכס יצאו לאתר את האב ומצאו גם אותו וגם את האם, כשהיא נושאת תיק יד, שרצועות הנשיאה שלו עשויות משרשראות חישוקים בצבע זהב.

 

ההורים והבן הכחישו שמדובר בזהב, אך בבדיקה מקצועית התברר מעל לכל ספק כי ארבע שרשראות החישוקים עשויות זהב במשקל כולל של כ-3.7 ק"ג, בשווי של כ-520 אלף שקל, כשהמסים בגין תפיסה זו של זהב מעובד נאמדים ב-125,600 שקל.

 

בחקירה טען האב כי ירש חלקת אדמה בירדן, אותה מכר ובכסף שקיבל בגינה הוא קנה את הזהב. האב הודה בחקירה כי עיבוד הזהב בצורת חישוקים כרצועת נשיאה נועד להתחמק מתשלום מס בעת המעבר בעמדת המכס.

 

מנהל מכס מעברי הגבול אופיר זילברמן ציין כי היקף תפיסות הזהב בשנת 2013 במעבר הגבול אלנבי בלבד היה חסר תקדים, מדובר בכמות כוללת של 113 ק"ג זהב בצורת מטילים, תכשיטים, זהב מעובד וכו', בשווי של כ-18 מיליון שקל, שסך המסים החלים עליהם נאמד ב- 3.7 מיליון שקל.