משרד הכלכלה: מצמצמים את השימוש בגז HFC הגורם להתחממות כדור הארץ

משרד הכלכלה והתעשייה פרסם טיוטה של הוראת מנכ״ל להערות הציבור בדבר חלוקת מכסות ליבוא קררים מסוג HFC. ההוראה החדשה תגביל את כניסת הקררים לישראל שהיום מיובאים לארץ ללא הגבלה ותצמצם את הפגיעה בסביבה


13:05 ,23.06.2022 מאת: מערכת פורט2פורט

ב-1 ביולי ייכנס לתוקפו תיקון לתקנות החומרים המסוכנים, אשר יישם את האמנה הבינלאומית בדבר הפחתת השימוש בקררים הגורמים להתחממות כדור הארץ ויפחית את כמות החומרים מסוג HFCs המותרת ביבוא לישראל.

 

ההוראה החדשה תגביל את כניסת הקררים לישראל שהיום מיובאים לארץ ללא הגבלה ותצמצם את הפגיעה בסביבה ע״י הפחתה בכמות הגזים המסוכנים שנפלטים לאוויר. ההוראה תאפשר המשך יבוא מזגנים לארץ ובכך תגן על הצרכנים ותמנע את העלאת מחיר המזגנים שהיה עלול להיווצר בשל מחסור בשוק וזאת באופן מאוזן מול העמידה ביעדי האקלים של הממשלה. ההוראה נותנת קדימות להארכת רישיונות קיימים שניתנו עד ל-30.6 וטרם נוצלו במלואם על מנת להקל על היבואנים שכבר החלו בתהליכי יבוא ולמנוע פגיעה באספקת הקררים לשוק.

 

כמו כן, ההוראה נותנת אפשרות להגיש בקשות לרישיונות חדשים עבור יבואנים קיימים, על סמך נתוני היבוא בפועל של היבואנים בשנים הקודמות ועד לכמות של 2.942 מיליון טון במונחי GWP.