פרויקט מערכת סחר חוץ במינהל המכס נכנס להילוך גבוה

80% מהאפיון הקשור לגורמי חוץ במערכת החדשה הסתיים. המערכת תביא לייעול, פישוט והוזלה של התהליכים הקשורים בניהול סחר החוץ והיא מיועדת לכלל הגורמים העוסקים בתחום בישראל


00:00 ,11.01.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

במינהל המכס עובדים היום על פרויקט מערכת סחר חוץ דור חדש שהינה מערכת מידע אסטרטגית וחיונית לניהול סחר החוץ של מדינת ישראל ונמצאת כיום בסדר עדיפות לאומי גבוה.

לפי הודעה של מינהל המכס, מדובר במערכת חדשה המיועדת לשרת את כלל הגורמים המעורבים בתהליכי סחר החוץ של מדינת ישראל ובכלל זה: עובדי המכס, יבואנים/יצואנים, רשויות מוסמכות, בנקים, חברות תעופה/ספנות/תובלה, סוכני מכס, משלחים בינלאומיים, הנמלים הימיים, רשות שדות התעופה ומחסנים רשויים ("שרשרת האספקה").

עוד נמסר כי, הפרויקט נמצא בשלבי האפיון האחרונים, כ-80% מהאפיון הקשור לגורמי חוץ הסתיים. במקביל, מתבצעת עבודה של עיצוב המערכת ופיתוח של מודולים שעבודת העיצוב בהם הסתיימה. מודולים ראשונים פותחו ומוצגים עתה למכס, כך שניתן לחוש את המערכת כבר בימים אלו.

במסגרת שלבהאפיון, מקפידים במינהל המכס לשלב ולשתף את קהילת גורמי החוץ, אשר בעתיד יתממשקו למערכת החדשה ויהוו גורם מרכזי בהצלחתה. שילובם בא לידי ביטוי בישיבות אפיון שוטפותואישור מסמכי ממשק (API).

דורון ארבלי, ראש מינהל המכס מסר בהודה כי, הקמת המערכת מהווה תנאי הכרחי לשמירת התחרותיות של מדינת ישראל וחשיבותה באה לידי ביטוי בהחלטת הקבינט הכלכלי המגבה את הקמת המערכת ואת שיתוף הפעולה הנדרש מצד כלל הגורמים הממשלתיים. המערכת תביא לייעול, פישוט והוזלה של התהליכים הקשורים בניהול סחר החוץ, ובמקביל תתרום לשיפור ברמת האכיפה.

כמו כן, ציין ארבלי כי, מינהל המכס יעדכן את הציבור על התקדמות הפרויקט כך שכל אחד יוכל לוודא שגורם המחשוב הנותן לו שירותים מתקדם עימנו בפרוייקט ויהיה מוכן בזמן עליית המערכת לאוויר.