ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה כללי בשירות המדינה

על רקע כוונת המדינה להפחית באופן חד-צדדי את מספר העובדים במשרדי הממשלה ולפגוע בשכרם, הכריזה ההסתדרות סכסוך עבודה שחל על כ-70 אלף עובדים. סכסוכי עבודה הוכרזו גם בשירות התעסוקה, במשרד הבריאות ובקרב כל עובדי המעבדות במגזר הציבורי


13:27 ,16.06.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות בראשות רפי מסט אישרה הבוקר (ג׳) סכסוך עבודה כללי לעובדי המדינה, תוך דרישה לנהל משא ומתן שיעצור את הפגיעה האנושה הצפויה בעשרות אלפי עובדים. הסכסוך, הנוגע לכ-70 אלף עובדים במשרדי הממשלה השונים, במוסד לביטוח לאומי ובשירות התעסוקה, הוכרז על רקע כוונת הממשלה להפחית את מספר העובדים, את רכיבי השכר ואת היקף תקציבי השכר – מהלך המהווה פגיעה מיידית בתנאי עבודתם ומעמדם של העובדים. צעדים אלה מקודמים חד-צדדית ומבלי שנוהל קודם לכן משא ומתן עם ההסתדרות, למרות ההשלכות החמורות על תנאי העבודה בשירות המדינה.

 

התנהלות המדינה בנושא זה, המציבה בחוסר תום לב עובדות ותכתיבים חד-צדדיים לעובדים ולהסתדרות, מהווה שבירה של הכללים והנורמות המקובלים והנהוגים ביחסי העבודה הקיבוציים בשירות הציבורי מזה שנים.

 

במקביל, הכריזה הוועדה סכסוך נפרד גם בשירות התעסוקה, על רקע העומסים הכבדים הנובעים מגידול משמעותי במספר המובטלים ודורשי העבודה נוכח משבר הקורונה. המחסור החמור בכוח האדם בשירות והטלת מטלות חדשות ונוספות על העובדים שאינן נמצאות בליבת העיסוק של שירות התעסוקה, מעלים חשש שעובדיו לא יעמדו במשימות החברתיות המוטלות עליהם ובסיוע הנדרש לציבור. אם לא די בכך – בכוונת הממשלה כאמור לקצץ עוד יותר משרות ממצבת כוח האדם הקיימת בשירות. יצוין כי מו"מ להסדרה והפעלה של תכניות העבודה בשירות התעסוקה נקלע למבוי סתום.

 

סכסוך נוסף ונפרד הוכרז גם בסקטור עובדי בריאות הציבור במשרד הבריאות, על רקע השינויים המשמעותיים בתקנות ובחוקים שנועדו לשמור על בריאות הציבור. שינויים אלה מלווים בעומסי עבודה בלתי סבירים וללא תוספת כוח אדם ותגמול ראוי לעובדים בגין המטלות הנוספות הנדרשות מהם. דרישות שהעלתה נציגות העובדים לשיפור תנאי העבודה ויכולתם של העובדים להיענות לדרישות החדשות, נתקלו בסירוב מצד המדינה.

 

סכסוך עבודה נוסף שהוכרז הבוקר בהסתדרות נוגע לכלל עובדי המעבדות במגזר הציבורי. נוכח התפרצות נגיף הקורונה, עובדי המעבדות קורסים תחת עומס רב כחלק ממשימתם לשמירה על בריאות הציבור. למרות זאת הם סובלים ממחסור בכוח אדם לביצוע הבדיקות הנדרשות מהם ולא מתוגמלים כראוי על עבודתם המאומצת, המעמידה בסיכון את בריאותם ואת בריאות בני משפחתם. משא ומתן בין נציגות העובדים למעסיקים לחתימה על הסכם קיבוצי שיסדיר את מתכונת העבודה בתקופת משבר הקורונה והתגמול בגינה, נקלע למבוי סתום.