משרד הכלכלה: הקלה בסחר בין ארה״ב וישראל עקב סיכום

בעקבות יוזמת מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה ורשות המסים טופס היבוא הבירוקרטי והמסורבל יוחלף בהצהרת יצואן בלבד. ניתן יהיה להשתמש בתעודת מקור למשך תקופת מעבר שתסתיים ב-31 במרץ


10:43 ,11.01.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

החל מאתמול, 10 בינואר, בוטל הצורך בתעודות מקור בסחר בין ארה"ב לישראל - דרישה המהווה כיום תנאי ביבוא בין המדינות במוצרים עליהם מבקשים לקבל את הטבות הסכם אזור הסחר החופשי, הקיים בין המדינות.

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי הקלה חשובה זו באה בעקבות פעילות משרד הכלכלה והתעשייה יחד עם מינהל המכס להשגת הסיכום, במסגרת הוועדה הכלכלית המעורבת הקיימת תחת ההסכם לאזור סחר חופשי המתנהלת בראשות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה ונציג הסחר האמריקאי, ה- USTR.

 

על פי ההסכם שנחתם עוד בשנת 1985 נדרשו יבואנים ויצואנים לספק למדינת היבוא טופס מיוחד. יבואנים ויצואנים רבים הלינו על קשיים בהשגת הטופס, יצירת עומס בירוקרטי והשתת עלות נוספת הכרוכה בדרישה זו. כאמור, כל הדרישות האלו צפויות להתבטל ויוחלפו בדרישה להצהרת היצרן או היצואן על גבי חשבונית המשלוח, על כך שהמוצר עומד בכללי המקור שבהסכם.

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: ״מדובר בצעד חשוב המשקף את מדיניות המשרד לפישוט הסחר והקטנת העלויות היכן שהדבר ניתן. ביטול הטופס יסייע להקטין את סך העלויות לחברות - היצואניות והיבואניות. קשרי הסחר בין ישראל לארה"ב חשובים ועמוקים מאוד ואני מצפה להמשך שיתוף הפעולה בכל תחומי הסחר והכלכלה. אנו נמשיך לתמוך בחברות הישראליות המייצאות, בין אם בהגדלת כלי הסיוע, בין אם בהרחבת הסכמי הסחר של ישראל ובין אם בהשגת הקלות כגון ההקלה האחרונה אשר יש ביכולתן לסייע ולפשט את הסחר עבור החברות הישראליות״.

 

בשנת 2016 ייבאה ישראל מארה״ב - שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל - סחורות בשווי של כ-8 מיליארד דולר וייצאה סחורות בסך של 17.6 מיליארד דולר. מינהל המכס יפעיל כאמור את ההסדר החל מה-10 בינואר תוך קיום תקופת מעבר בה ניתן יהיה עדיין להשתמש בתעודות מקור - זאת עד ל-31 במרץ 2018.