משרד הכלכלה: מסלולים מהירים לתמיכה בדיגיטציה ובאוטומציה

בעקבות משבר הקורונה הרשות להשקעות במשרד הכלכלה תקצה 100 מיליון שקל במהלך שנת 2020 לצורך הטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם בתעשייה בכל הארץ. ד״ר נחום איצקוביץ: מי שלא ינוע קדימה יישאר מאחור וספק אם ישרוד ויצליח״


11:33 ,21.06.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה תסייע למפעלים תעשייתיים לבצע את המעבר לייצור מבוסס Industry 4.0 באמצעות השתתפות בסיכון הכרוך בהטמעת טכנולוגיות מתקדמות.

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי ״ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות, המכונה גם ״המהפכה התעשייתית הרביעית״ (industry 4.0), מחברת בין המרחב הפיזי, המרחב המקוון (הדיגיטלי) והמרחב האנושי. התפתחות זו, משנה את תהליכי התכנון והייצור הקונבנציונליים לתהליכים חכמים אשר במרכזם זרימת מידע, קישוריות או ניטור, איסוף וניתוח נתוני ייצור  לצורך יצירת ערך בתהליכי הייצור או שרשרת האספקה״.

 

בהתאם לכך, גובשה הוראת מנכ״ל 4.54 שנועדה לסייע בהטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם במפעל או בקו ייצור במפעל לצורך שיפור התוצאות העסקיות של המפעל בכל הארץ.

 

אופן חלוקת התקציב למסלולים: 40% מסך התקציב יוקצה לבקשות במסלול הראשי. יתרת התקציב תוקצה למסלולים המהירים. ממשרד הכלכלה והתעשייה נמסר כי ניתן להגיש בקשות החל מ-18/06/20 ועד ה- 03/09/20.

 

מסלול  ראשי - מסלול להטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדם בתעשייה, המבקש לעודד מפעלים תעשייתיים בכל הארץ לבצע את המעבר לייצור מבוסס industry 4.0 באמצעות השתתפות בסיכון הכרוך בהטמעה של טכנולוגיות חדשניות (להלן: "מסלול ראשי"). המסלול מיועד לפעילות זעירה/קטנה/בינונית/גדולה ותקרת ההשקעה המזכה בו נקבעת בהתאם לגודל הפעילות ועד- 10 מיליון שקל.

 

שיעור הסיוע ומענק בונוס במסלול הראשי:

 

תת מסלול א׳ מסלול מהיר - דיגיטציה ואוטומציה בעידן הקורונה. מסלול זה מיועד למפעלים תעשייתיים, בו תקרת ההשקעה המזכה הינה ע״ס 200,000 שקל.

 

תת מסלול ב׳ מסלול מהיר - דיגיטציה ואוטומציה בעידן הקורונה. מסלול זה מיועד למפעלים תעשייתיים, בו תקרת ההשקעה המזכה הינה ע״ס 750,000 שקל.

 

ד״ר נחום איצקוביץ, מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה: ״במקצה אשר מתפרסם היום 21.6.20, ניתן דגש מיוחד לשני תתי מסלולים אשר נועדו להניע מהר ובלוח זמנים קצר השקעות הנוגעות להתמודדות עם משבר הקורונה ועם הצורך של השקעות קטנות ויעילות של מפעלים קטנים ובינוניים.

מסלול ייצור מתקדם מאפשר למפעלי התעשייה הרגילים לבצע קפיצת מדרגה בתהליכי הייצור שלהם. זוהי הזדמנות נדירה, שכן המסלול מיועד גם למפעלי התעשייה ברחבי המדינה כולה. כמו כן, אין כאן דרישות לייצוא הקיימות במסלולי חוק עידוד. מפעלים אשר יעברו לייצור מתקדם יפתחו יכולות להתמודדות עם תחרות ויעצימו את יכולתם לשרוד בגלי השינויים העוברים כעת על התעשייה. אני קורא ומבקש מהתעשיינים שרוצים ויכולים, להעז ולהיכנס לתהליך של ייצור מתקדם, אנו נסייע כמיטב יכולתנו. אני חוזר ופונה לתעשיינים, אל תהססו, אל תבזבזו את ההזדמנות לחשוב אחרת. מי שלא ינוע קדימה יישאר מאחור וספק אם ישרוד ויצליח״.