שר האוצר חתם על הפחתת מכסים ומסי קנייה בשיעור של עד 15% על מאות מוצרים

בהתאם למסקנות ועדות טרכטנברג וקדמי, יבוטל מס הקנייה על מוצרי אלקטרוניקה בידורית ויבוטל המכס לחלוטין על מוצרים בעלי אוריינטציה צרכנית גבוהה, כגון מכונות כביסה ומוצרי טכסטיל


00:00 ,11.07.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

שר האוצר חתם היום (ד') על צווים המפחיתים ומבטלים את שיעורי המכס ומס קנייה על שורת מוצרי מזון, צריכה ביתית, טקסטיל ועוד, במטרה להתמודד עם יוקר המחייה בישראל ולהגברת התחרותיות במשק.

הפחתת שיעורי המכס עליה חתם ד"ר יובל שטייניץ האוצר הינה מיידית, ובאה בהמשך להפחתה קודמת, בהיקף של 387 מיליון שקל, שנערכה בינואר 2012 על מוצרים להם אין יצור מקומי.

בנוסף, החל מ-1 באוקטובר השנה, יבוטל מס הקנייה על יבוא מוצרי אלקטרוניקה בידורית. כיום חל מס קנייה בשיעור של 15% על יבוא מסכי טלוויזיה, מערכות סטריאו, מטולי וידאו ומכשירי DVD. על יבוא ממירים לטלוויזיה וכרטיסים חכמים לממירים חל מס קנייה בשיעור של 10%.

הצווים עליהם חתם שטייניץ מבטלים לחלוטין את המכס, שנע בין % 8-12 על מוצרים בעלי אוריינטציה צרכנית גבוהה: מייבשי כביסה, שואבי אבק, מיקרוגלים, מאווררים, קולטי אדים, מייבשי שיער, טוסטרים, סדינים חשמליים, שמיכות חשמליות, מברשות שיניים חשמליות, מכונות להכנת קפה, מגהצים, טוסטרים, נורות, אוזניות, מנורות, משקפי שמש, משקפי מגן, משקפי ראיה, כיורים, סוללות ועוד.

בנוסף, כמהלך משלים להפחתות מס על טקסטיל שבוצעו בינואר 2012, יבוטל החל מה-1 בינואר 2013 המכס על מוצרי טקסטיל מוגמרים כביגוד והלבשה, למעט הלבשה תחתונה. במועד זה יופחת שיעור המכס ב 10% על מוצרים תעשייתיים ומוצרי צריכה, בהם אין גביית מכס בפועל, מתוך כוונה לעודד את יבואם לישראל. כן יופחתו, החל מ-1 בינואר 2014, שיעורי המכס על מוצרים תעשייתיים ב- 15%.

החתימה על הפחתת המסים בהתאם להחלטת הממשלה לאמץ את המלצות הצוות החברתי-כלכלי (ועדת טרכטנברג), לעניין הפחתת שיעורי מכס על כלל הפרטים התעשייתיים ומוצרי הצריכה, למעט רכב וחלקי רכב.

בנוסף, בהתאם להמלצות הצוות לבחינת רמת התחרותיות והמחירים בתחום מוצרי המזון והצריכה (ועדת קדמי) ולדוח ועדת קדמי בנוגע למכסים על מוצרי מזון, חתם שטייניץ על צווים המפחיתים את המכס החל ביבוא מוצרי מזון במהלך השנים 2012 עד 2015, בהתאם למתווה הבא:

הפחתת שעורי מכס על מוצרים המיוצרים בארץ ושעורי המכס עליהם יחסית גבוהים ומהווים חסם סחר הכוללים בשר בקר טרי, בשר כבש, פטם טרי וקפוא נקניקים ומיצים.

הפחתה מיידית של שיעורי המכס על מגוון מוצרי מזון טרי שאין בהם יצור מקומי ובניהם סוגי דגים, סוגי פרחים, סוגי תבלינים, סוגי אגוזים, סוגים שונים של פירות מיובשים, סוגי זרעים, סוגי פטריות , סוגי ריבות וכו'. שיעור ההפחתה שונה ממוצר למוצר.

הפחתה דיפרנציאלית של שיעורי המכס במהלך שלוש שנים על מגוון מוצרי מזון תעשייתיים שחלקם מוצרים המהווים חומרי גלם לתעשייה המקומית וחלקם מוצרים מוגמרים לצרכן הסופי ובהם סוגים שונים של עמילן שימורי דגים שונים, חלבה, ממתקים, עוגיות, גלידה, אבקת אפיה, בורגול כוסמת וכו'. מתווה ההפחתה של שיעורי המכס במוצרים אלה נקבע בהתאם למדיניות הסכמי הסחר של מדינת ישראל.