תחרות ״70 ההמצאות הגדולות של ישראל כחול-לבן״ יוצאת לדרך

לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל מצדיע משרד הכלכלה והתעשייה לחדשנות הישראלית, וגאה להעמיד לבחירת הציבור את המוצרים והטכנולוגיות פורצי הדרך אשר יוזמו ופותחו בישראל לאורך שנות קיומה


13:35 ,26.03.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

ישראל הפכה במהלך שנות קיומה למעצמה עולמית בכל מה שנוגע ביזמות וחדשנות טכנולוגית ומדעית. החדשנות הישראלית מקורה בצורך הקיומי של המדינה עוד בשנותיה הראשונות להגן על עצמה בכוחותיה ולפתח כושר ייצור עצמאי. החדשנות, הרעיונות וההמצאות אשר יצאו מהתעשיות הצבאיות, יושמו בהמשך בתחומים האזרחיים גם כן, פרצו אל העולם כולו והפכו את ישראל למעצמה עולמית. מוצרים וטכנולוגיות ישראליים בתחומים רבים בתחומים רבים כגון תקשורת, אינטרנט , מובייל, אלקטרוניקה חומרה ותוכנה, פארמה ומכשור רפואי, חקלאות, טכנולוגיות מים ואנרגיה מתחדשת נמצאים בשימוש ברחבי העולם, משפיעים על כמות עצומה של אנשים, ומיצבו את התעשייה הישראלית כחדשנית ופורצת דרך בקנה מידה עולמי והפכו מקור לגאווה לאומית.

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: ״אני גאה לשתף את הציבור במגוון הרחב של ההמצאות, החידושים והטכנולוגיות שההון האנושי הייחודי של ישראל, הביא לעולם. לאורך שנות קיומה הגיעה ישראל להישגים ייחודיים ומצוינות יוצאת דופן גם בהשוואה למדינות גדולות, חזקות ומתקדמות. ישראל אשר הכירה מאז היווסדה בחשיבות המחקר, הפיתוח והחדשנות לקיומה ושגשוגה של המדינה, ניצבת גם היום במקום הראשון בעולם בהשקעה בתחומים אלו, וההמצאות הישראליות אשר החלו עוד טרם הקמת המדינה הפכו עם השנים למעיין נובע ואת ישראל לחממה טכנולוגית לעולם כולו. עלינו להמשיך, לשמר ולהעצים את היתרון התחרותי שלנו ולהישאר שחקן מרכזי העומד בחוד החנית של עולם המתבסס יותר ויותר על יזמות וחדשנות. אין ספק שהתכונות הישראליות, ובכללן חשיבה מקורית, נועזות, הסתגלות מהירה לתנאים משתנים ויכולת לעקוף מחסומים מלאכותיים מסייעים ויסייעו לנו להמשיך ולהביא לעולם את בשורת היזמות והחדשנות הישראלית גם בעתיד״.

 

70 ההמצאות אשר יעמדו לבחירת הציבור על הרשת בתחרות ״ההמצאות של ישראל״, נבחרו מתוך רשימה ארוכה של המצאות אשר פותחו ונוצרו לאורך שנות קיומה של המדינה, והן ממגוון ענפים ותחומי תעשייה. המצאות כגון דוד השמש, הטפטפות, התפלת מים, הדפוס הדיגיטלי, הדיסק און קי, תוכנות המסרים המידיים, הדלקן ועד הקופקסון, הסטנט, כיפת ברזל, טיל החץ ועוד רעיונות והמצאות רבות שהיוו ועדיין מהוות פריצת דרך של ממש והשראה לעולם כולו.

 

לצורך בחירת רשימת ההמצאות פורצות הדרך, הוקמה וועדת היגוי ברשות לחדשנות אשר הגדירה קריטריונים לבחירתה. רשימת ההמצאות הללו תופיע בספר ״חדשנות ישראלית - מוצרים פורצי דרך אשר שינו את העולם״ אשר ייצא לאור בקרוב ביוזמת משרד הכלכלה והתעשייה.