משלחת ישראלית נפגשה עם כ-70 חברות בולגריות המעוניינות בשת"פ

המשלחת העסקית ביקרה בבולגריה לקראת הצטרפותה לאיחוד האירופי בינואר וקיימה במסגרתו פורום עסקים ישראל-בולגריה. בשנת 2006 צפוי גידול של 8% בסחר ההדדי בין שתי המדינות


00:00 ,20.12.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

המשלחת העסקית ביקרה בבולגריה לקראת הצטרפותה לאיחוד האירופי בינואר וקיימה במסגרתו פורום עסקים ישראל-בולגריה. בשנת 2006 צפוי גידול של 8% בסחר ההדדי בין שתי המדינות
 
משלחת עסקית מאיגוד לשכות המסחר ביקרה בבולגריה בתחילת דצמבר במטרה לבחון הזדמנויות עסקיות ואפשרויות השקעה בבולגריה, לקראת הצטרפותה הצפויה לאיחוד האירופי בינואר 2007. המשלחת ביקרה בעיר הבירה סופיה ובעיר פלובדיב, העיר השנייה בגודלה במדינה.
 
בולגריה הינה כיום יעד אטרקטיבי להשקעה בגלל כוח אדם מיומן ועלותו הנמוכה (שכר ממוצע עומד על כ-180 יורו בחודש), עלויות תפעול נמוכות יחסית למדינות אחרות באזור, והטבות ממשלתיות רבות למשקיעים כמו מס חברות של 10% החל מינואר 2007  ו-0% מס למפעלים הממוקמים באזורים מוכי אבטלה, הוצאות מו"פ מוכרות לצורכי מס ועוד.
 
בעשרת החודשים הראשונים של 2006 הסתכם היצוא הישראלי לבולגריה ב-31 מיליון דולר כשהציפיות הן שבסוף השנה הוא יעמוד על 43.6 מיליון, ואילו היבוא מבולגריה לישראל הסתכם באותה תקופה ב-34.4 מיליון דולר, כשהצפי לסוף השנה הוא 47.6 מיליון דולר. כך צפוי גידול של כ-8% בסחר ההדדי בשנת 2006 לעומת השנה שעברה.
 
המשלחת, בראשותה של דבורה פוקס, מנהלת האגף לסחר בינלאומי באיגוד, יצאה לבולגריה בעקבות הזמנתו האישית של נשיא לשכת המסחר הבולגרית בוג'ידר בוג'ינוב. במשלחת השתתפו נציגי חברת מגל מערכות ביטחון, חברת למד חברה להשקעות ומסחר, חברת סידס בע"מ, וכן חברות נוספות בתחומי הנדל"ן, מוצרי מתכת, פרויקטים חקלאיים, מזון, חומרי גלם לתעשייה, פיתוח ויעוץ ארגוני ו-IT, ועוד.
 
במסגרת הביקור התקיים פורום עסקים ישראל-בולגריה, בנוכחות ראשי הארגונים הכלכליים המקומיים, במהלכו התקיימו פגישות עם למעלה מ-70 חברות בולגריות, שהביעו התעניינות בשיתופי פעולה עם חברות ישראליות. כמו כן, נציג סוכנות ההשקעות של בולגריה, ג'וליאן בלצ'ב, הציג בפני אנשי העסקים הישראלים פרויקטים רבים ואפשרויות להשקעה בתחומי התחבורה והלוגיסטיקה, התשתיות, התעשייה והתיירות.
 
פוקס: "הביקור היה פורה וכלל פגישות עסקיות רציניות, שיניבו קשרים עסקיים חדשים. החברות הישראליות מדווחות על משא ומתן לעסקאות בהיקף של מיליוני דולרים וכבר מתכננות את ביקורן הבא בבולגריה, לחתימה על חוזים ולמימוש הפרויקטים".