שדרוג ביחסים הכלכליים בין ישראל לגרמניה

חברות ענק גרמניות יגיעו לישראל במשלחת של אנשי עסקים בראשות שר הכלכלה הגרמני במטרה להרחיב שיתופי פעולה ולהשיק את מועצת העסקים ישראל-גרמניה. ייתכן גידול של 30%-40% בסחר בין שתי המדינות אשר יעמוד על כ-5.5 מיליארד דולר


00:00 ,04.06.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

חברות ענק גרמניות יגיעו לישראל במשלחת של אנשי עסקים בראשות שר הכלכלה הגרמני במטרה להרחיב שיתופי פעולה ולהשיק את מועצת העסקים ישראל-גרמניה. ייתכן גידול של 30%-40% בסחר בין שתי המדינות אשר יעמוד על כ-5.5 מיליארד דולר
 
חברות הענק סימנס, בומברדייר, טאלס, בוש, דויטשה טלקום ואחרות יגיעו לישראל ב-7 ביוני במטרה להרחיב את שיתופי הפעולה עם חברות ישראליות. החברות הללו מהוות חלק ממשלחת של כ-50 אנשי עסקים המגיעים לארץ בראשות שר הכלכלה הגרמני מיכאל גלוס. כך מסר דוד ארצי, יו"ר מכון היצוא ויו"ר הוועדה לסחר חוץ בהתאחדות התעשיינים.
 
המשלחת הגרמנית מגיעה לארץ כדי להשיק את מועצת העסקים ישראל-גרמניה. האירוע יתקיים במעמד אלי ישי, סגן רוה"מ ושר התמ"ת.
 
ארצי, שיעמוד בראש הצד הישראלי של המועצה, מעריך כי פעילותה עשויה להביא לשדרוג קשרי הסחר והכלכלה בין ישראל לגרמניה. להערכתו, תוך 5 שנים ניתן יהיה להגיע לגידול של 30% - 40% בסחר בין שתי המדינות ולהעמידו על כ-5.5 מיליארדי דולרים כבר בשנת 2011.
 
להערכת ארצי, ניתן להעמיק את שיתופי הפעולה הקיימים עם חברות גרמניות בעיקר בתחום התקשורת ושירותי תוכנה, בתחום הביוטק, בטיחות ואבטחה, טיפול במים ותשתיות אחרות, בתחומי ענף הרכב ועוד.
 
בראש מועצת העסקים גרמניה-ישראל עומד מהצד הגרמני אנטון בורנר, המכהן כיום כיו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים בגרמניה. ארצי גילה כי בשנה האחרונה החלו לפעול בגרמניה 187 חברות ישראליות וכי כיום פועלות בגרמניה 2,363 חברות ישראל - גידול של 7% לעומת 2004.
 
במסגרת הביקור יערכו פגישות עסקיות אישיות בין החברות הגרמניות לבין חברות מישראל, בסיוע מכון היצוא והתאחדות התעשיינים.
 
ברבע הראשון של 2006 ירד היצוא התעשייתי של ישראל לגרמניה ב-3.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד והסתכם בכ-340 מיליון דולר. מדובר בעיקר במכונות וציוד חשמלי, מכשירים וכלים אופטיים, מוצרי תעשיות כימיות והקשורות בהן, פלסטיק וגומי, מתכות פשוטות, טקסטיל ומוצרי טקסטיל, תכשירי מזון ועוד.
 
בשנת 2005 ירד היצוא התעשייתי של ישראל לגרמניה בכ-1.5% והסתכם ב-1.3 מיליארד דולר; היבוא ירד בכ-6.5% והסתכם ב-2.89 מיליארד דולר. יש לציין כי גרמניה היא שותפת הסחר השנייה בגודלה של ישראל לאחר ארה"ב.