שר התקשורת העניק לחברת הדואר את רשיונה הכללי

הרישיון מסדיר את פעילותה של חברת הדואר כחברה ממשלתית וכולל רשימה של 28 שירותים חדשים בהם שירותי ביטוח, מכירת מוצרי משרד, שירותי לוגיסטיקה, הפצת פיקדונות ועוד


00:00 ,06.01.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

הרישיון מסדיר את פעילותה של חברת הדואר כחברה ממשלתית וכולל רשימה של 28 שירותים חדשים בהם  שירותי ביטוח, מכירת מוצרי משרד, שירותי לוגיסטיקה, הפצת פיקדונות ועוד
 
שר התקשורת אריאל אטיאס העניק לאחרונה לחברת דואר ישראל את רשיונה הכללי, המסדיר את פעילותה כחברה ממשלתית.
 
עד כה פעלה חברת הדואר ללא רישיון, וללא כללי רגולציה מחייבים בנוגע לשירותים אותם היא מספקת לציבור הצרכנים. עם הענקת הרישיון, נכנסת למעשה חברת הדואר לעידן חדש, לפיו, כללי פעילותה קבועים על פי חוק ומפורטים ברישיון, כאשר מוקנית סמכות למשרד התקשורת להטיל עיצומים כספיים על החברה במקרה של הפרת תנאי הרישיון.
 
על רקע כוונת משרד התקשורת, לפתוח את הענף לתחרות, ולקבוע תעריפי דואר אשר יאפשרו קיומה של תחרות זו, איימו העובדים בהשבתה כללית של חברת הדואר ואף קיימו עיצומים. השר אטיאס הנחה את הגורמים המקצועיים במשרדו לעשות מאמץ לצמצם ככל הניתן את חילוקי הדעות, עם הנהלת חברת הדואר, בנוגע לסעיפי הרישיון וזאת תוך הקפדה על הבטחת שירותי דואר איכותיים לציבור יחד עם שמירה על זכויות עובדי הדואר.
 
בתקופה זו, אף הופעלו לחצים כבדים על משרד התקשורת, להוזיל את תעריפי הדואר הכמותי מחד, ולהעלות את התעריף לצרכן הבודד מאידך. שר התקשורת אריאל אטיאס התנגד בתוקף לדרישות אלה, ואימץ את המלצות הועדה לבחינת תעריפי הדואר – "ועדת שגיא" במלואן, לרבות קביעת תעריפים תחרותיים בתחום הדואר הכמותי ואי העלאת התעריף לצרכן הפרטי.
 
נקודת מחלוקת נוספת היתה בנוגע להיקף השירות האוניברסלי, שאותו תחויב חברת הדואר לספק בכל המדינה. שר התקשורת עמד על כך כי סל השירותים האוניברסליים יהיה רחב, ויאפשר שירותי דואר איכותיים ומגוונים לכלל הציבור בכל הארץ לרבות בפריפריה. בהתאם לרישיון, יסופקו השירותים האוניברסליים בתעריף אחיד ובטיב שירות אחיד בכל המדינה כולל בפריפריה.
 
הענקת הרישיון מהווה את שיאה של הרפורמה המקיפה שמוביל משרד התקשורת בענף הדואר, שמטרתה ריבוי השירותים לטובת ציבור הצרכנים בישראל ואיכותם, אשר כללה: פתיחת ענף הדואר לתחרות באמצעות הכנסת גורמים נוספים לתחום הדואר הכמותי; קביעת מערך תעריפי דואר חדשים, באופן שיאפשרו תחרות תוך שמירה על האינטרסים של צרכן הפרטי; קביעת חובת אספקת השירות האוניברסלי בכל המדינה ללא תלות במיקום מקבל השירות, לרבות בפריפריה; הרחבת תחומי העיסוק של החברה באמצעות אישור שירותים נוספים; יצירת "רשת ביטחון" לאבטחת זכויות העובדים.
 
הרישיון כולל רשימה ארוכה של 28 שירותים חדשים לרווחת הציבור, שחברת הדואר רשאית לספק ובכך להגדיל את בסיס הכנסותיה, לרבות: שירותי דואר אלקטרוניים, שירותי ביטוח, מכירת מוצרי משרד, שירותי לוגיסטיקה, הפצת פיקדונות ועוד.
 
בנוסף כולל הרישיון את חובת אספקת השירות האוניברסלי על ידי החברה בכל רחבי המדינה. שירותים אלה כוללים הן שירותים דואריים, כגון: דואר רגיל, דואר רשום, חבילות וכו', והן שירותים כספיים, כגון: ניהול חשבון סילוקין, הפקדת כספים, פדיון מלוות וכו'.
 
מנכ"ל משרד התקשורת מרדכי מרדכי אמר כי: "התהליך היה ארוך מאד אך שכרו בצדו. רישיון זה לצד ניהול נכון יצעיד את החברה קדימה".