ביקור נציגי הרשות לחירום לאומית בלשכת המסחר חיפה

הביקור נערך במטרה לחזק את הקשר עם נציגות המגזר העסקי בצפון וכדי להכיר את פעילותה של הלשכה בתקופת מלחמת ״חרבות ברזל״ ולהציף את הקשיים שהעסקים בצפון מתמודדים עמם בתקופה קשה זו ולשפר את ההיערכות לתרחישים שונים בהמשך המלחמה


09:21 ,20.11.2023 מאת: מערכת פורט2פורט

במטרה לחזק את הקשר עם נציגות המגזר העסקי בצפון התקיים ביקור של נציגים בכירים של רשות החרום הלאומית (רח"ל) בלשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, כדי להכיר את פעילותה של הלשכה בתקופת מלחמת "חרבות ברזל" ולהציף את הקשיים שהעסקים בצפון מתמודדים עמם בתקופה קשה זו ולשפר את ההיערכות לתרחישים שונים בהמשך המלחמה.

 

בפגישה השתתפו מטעם רח"ל יוסי שפירא, סגן ראש רח"ל, נסים קאשי, יועץ לוגיסטיקה ותעשייה לרחל, רונן ברית ואלי יעקובוביץ, ומטעם הלשכה רו"ח שמוליק וטנשטיין, מנכ"ל, ריאד אברהים, מנהל שיווק ורגולציה בכיר ואביאל קורן, מנהל שירותי הלשכה.

 

יוסי שפירא ציין כי רח"ל אמורה להכווין את הפעילות המשקית של המשק בזמן מלחמה, ולכן חשוב שהיא תכיר ותעבוד בשיתוף פעולה עם ארגוני העסקים המרכזיים. לדבריו, תפיסת הביטחון בעבר הייתה שהמלחמה הנה בעיקר בחזית ולא בעורף, והעורף צריך לדאוג לאספקה חיונית לחזית. זו תפיסה מיושנת, וכיום חשוב למפות נכון בכל זמן נתון מהם כל השירותים החיוניים לחזית וגם לעורף, ומהם הספקים של אותם שירותים חיוניים, שבהם הם תלויים כדי לתפקד כראוי.

 

נציגי רח"ל קיבלו סקירה נרחבת על פעילות הלשכה בשגרה ובחירום ועל סוגי הפניות בתקופת המלחמה, שבהן טיפלה עד כה הלשכה ועל מצב העסקים, כפי שמשתקף מהקשר של הלשכה מאז תחילת המלחמה עם מאות עסקים במחוזות חיפה והצפון, כולל עסקים בקו העימות. קשר זה נעשה באמצעות שיחות יזומות של הלשכה לבירור מצב העסקים ומתוך פניות רבות של העסקים חברי הלשכה בנושאי המלחמה, כגון: דיני עבודה, בקשות לאישור כמפעל חיוני, בקשות ולת"ם לעובדים חיוניים, בקשות לשחרור רכבים ואמצעים אחרים שגויסו בצו 8 ועוד.

 

מאז תחילת המלחמה, הלשכה מדוורת לעסקים באופן שוטף מידע רב על שינויי חקיקה, שינויים רגולטוריים, הקלות שונות והארכות תוקף אישורים למיניהם ועוד הודעות חשובות ורלבנטיות לפעילות כלל העסקים וענפים ספציפיים בתקופה זו. 

 

כמו כן, קיימה השבוע וובינר רב משתתפים עם מומחים בכירים בנושא מתווה הפיצויים שאושר, על מסלוליו השונים, דיני עבודה במלחמה והשינויים בהם והתמודדות ניהולית בזמן מלחמה. סוכם כי סגן ראש רח"ל יפעל כדי לשלב את נציג הלשכה בוועדת משק לשעת חירום (מל"ח) המחוזית.