ברוש: על הממשלה לסייע ליצואנים לפני שיקרה אסון

נשיא התאחדות התעשיינים הציע לשר התמ"ת להקצות חצי מיליארד שקל כסיוע לתעשייה כדי שהיצוא לא ייפגע. צבי פלדה: כל שוק שנאבד היום נזכה בו בחזרה אולי בעוד שנתיים


00:00 ,16.05.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא התאחדות התעשיינים הציע לשר התמ"ת להקצות חצי מיליארד שקל כסיוע לתעשייה כדי שהיצוא לא ייפגע. צבי פלדה: כל שוק שנאבד היום נזכה בו בחזרה אולי בעוד שנתיים
 
שרגא ברוש: הממשלה צריכה לסייע ליצואנים לפני שיקרה אסון; מציע לשר התמ"ת להקצות חצי מיליארד שקל כסיוע לתעשייה כדי שהיצוא לא יפגע; אלישע ינאי: המשק חולה, על הממשלה לסייע בעלות ההגנה על הדולר, או לחילופין לסייע בהפחתת ההוצאות; פרופ' צבי אקשטיין: שער החליפין מהווה גורם משמעותי בחזרה ליעד האינפלציה.
 
הממשלה צריכה לסייע ליצואנים לפני שיקרה אסון. כך אמר שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים בכנס חירום שנערך אתמול בנושא המשבר בדולר, בהשתתפותם של כ-150 תעשיינים ויצואנים בבית התעשייה בת"א.
 
ברוש המליץ לשר התמ"ת אלי ישי להקצות חצי מיליארד שקל כדי לעזור לתעשייה על מנת שהיצוא של מדינת ישראל לא ייפגע. מדובר בסיוע כמו קרן השיווק לחו"ל, תקציבי המדען הראשי, הנהגת פחת מואץ, הגדלת המענקים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון ועוד.
 
הוא קרא לממשלה לפעול בנחישות כדי לשמור על כושר התחרות של התעשייה - תעשייה המטילה ביצי זהב על רקע המצב הביטחוני הגרוע, המצב המדיני הגרוע והמצב הפוליטי הגרוע.
 
לדברי ברוש, אם עד סוף השנה הנגיד יוריד את הריבית בחצי אחוז בלבד, אזי נפספס את יעד האינפלציה ושער הדולר יהיה בסוף השנה 3.96 שקל לדולר, אך אם בנק ישראל ינקוט בצעד דרסטי יותר, כך שהריבית תגיע ל-2% בסוף השנה, (במקום 3.75% כיום), שער הדולר יגיע ל-4.1 שקל לדולר. אינפלציה שבין 1.5% ל-2%, זו אינפלציה שמתאימה בהחלט ליעדים של בנק ישראל, אמר ברוש.
 
צבי פלדה, מנכ"ל גמא אלומניום, אמר כי היצואנים נמצאים במצב של ביטול הזמנות. "אנחנו לא מסוגלים לייצא במחירים הללו. כל שוק שנאבד היום, נזכה בו אולי רק בעוד שנתיים".
 
ירום אריאב, מנכ"ל משרד האוצר, שנכח אף הוא בכנס החירום אמר כי המצב מורכב מבחינת הפתרונות. "זו סיטואציה שלא פשוט לפתור אותה. יש מקום להיות מוטרד אך לא ברמה של האטה בצמיחה".