הבורסה ליהלומים: נפעל נגד הטעיית צרכנים בשיווק יהלומים סינתטיים

יורם דבש, נשיא בורסת היהלומים הישראלית: ״בשילוב כוחות עם בכירי ענף היהלומים בעולם, נשמר את המוניטין הראוי של היהלומים הטבעיים. נגן על הצרכנים למנוע הטעייה ושיווקן של אבנים סינתטיות על תקן יהלומים טבעיים״


13:13 ,06.06.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

תערוכת היהלומים והתכשיטים הבינלאומית השנתית JCK בלאס וגאס, ארה״ב הסתיימה השבוע. בתערוכה הציגו כ-2,300 חברות ועסקים בתחום היהלומים, אבני החן והתכשיטים בפני עשרות אלפי מבקרים עסקיים ופרטיים. בין המציגים השתתפו כמה עשרות חברות ועסקים מענף היהלומים הישראלי, חברי הבורסה ליהלומים ברמת גן.

 

הנושא החם והמדובר בתערוכה, הנחשבת לתערוכה השנתית המובילה בתחום היהלומים בעולם, הוא הצורך בבידול בין היהלומים הסינתטיים ליהלומים הטבעיים: ״כניסתם לשוק של יהלומים סינטטיים, אשר יוצרו באופן מלאכותי במפעל ולא יצאו מבטן האדמה לפני מיליוני שנים, מחייבים אותנו ביידוע ובאחריות מלאה במידע לצרכן הקצה. אנו סבורים שעל הרגולטור אשר אמון על הפיקוח על היהלומים במדינת ישראל, תחת משרד הכלכלה האמון על הגנת הצרכן, לייצר פיקוח אפקטיבי באמצעות רישיונות ותנאי סף ברורים המגדירים את המעטפת הרגולטורית תחת סטנדרטים בינ״ל מחמירים למניעת הטעיית הצרכנים״. אומר יורם דבש, נשיא הבורסה ליהלומים ברמת גן.

 

בתעשיית היהלומים תמימי דעים כי המצב הקיים בו אין שום רגולציה על יהלומים סינתטיים גורמת נזק לשמם הטוב של היהלומים הטבעיים ועלולה להטעות צרכנים באופן חמור.

 

מרטין רפפורט, בעל המגזין והמחירון הבינ״ל הפופולרי ליהלומים, פרסם ערב פתיחת התערוכה מאמר שעסק בשאלות החשובות לענף היהלומים, ביניהן- האם יש צורך במחירון ייעודי ליהלומים הסינתטיים.

 

יורם דבש, נשיא הבורסה הישראלית ליהלומים, יחד עם ארני בלום, נשיא הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים WFDB יזמו בתערוכה הצבעה של חברי הפדרציה במסגרתה נבלמה היוזמה והוחלט שלא לפרסם מחירון ייעודי ליהלומים הסינתטיים, דבר הצפוי להביא לענף היהלומים הטבעיים משב רוח גבית. לפי הסברי רפפורט, ירידות המחירים בתחום זה מאוד גדולות, ורוב היצרנים אינם מדווחים בצורה שקופה ולכן למעשה אין אפשרות ליצור מחירון.

 

בענף מדגישים כי יהלומי הגלם הטבעיים הם בני מיליארד שנה, ושומרים על ערכם במשך עשרות שנים כאשר לעיתים ערכם אף עשוי לעלות. בנוסף, נהוג שבעלי חנויות היהלומים בארה״ב מתחייבים לרכוש את תכשיטי היהלומים שהם משווקים בחזרה מבעלי התכשיטים. לעומתם, היהלומים הסינתטיים מיוצרים במפעלים ומעבדות ומחירם יורד באופן תלול ככל שהזמן חולף, בעלי החנויות בארה״ב לא מאפשרים להשיב או להחליף אותם לאחר הרכישה. לפי העמדה שהציגו דבש ובלום, בעקבות הפערים המשמעותיים הללו יש להציג את המידע החשוב הזה בפני הצרכן שבא לרכוש יהלום, שידע איזה סוג יהלום הוא רוכש והאם יש או אין מדיניות החזרה של המוצר.

 

לאחר פגישה של נשיא הבורסה הישראלית ליהלומים יורם דבש, נשיא הבורסה ליהלומים בלוס אנג׳לס, משה סאלם, ונשיאים נוספים עם מרטין רפפורט, על עתיד הענף, אמר דבש: ״קיבלנו החלטה לפעול בשיתוף פעולה של הבורסות בארה״ב וישראל, יחד עם רפפורט ובעזרתם של חברי קונגרס אמריקאים וגורמים נוספים, כדי לחזור ל-FTC, ארגון הצרכנות הפדרלי בארה״ב, ולנסות לשנות את ההחלטה המוטעית שהתקבלה לפני מספר חודשים בנושא הגדרת הסינתטיות, החלטה היוצרת מעין מעמד שווה ליהלום סינתטי ולמעשה פותחת פתח להטעיה של הצרכנים״, מסביר דבש.

 

״תוצאות הסקר של רפפורט מביאות לידי ביטוי את הרוח הנושבת בענף היהלומים העולמי בתקופה זו ואין לי ספק שדווקא כעת, חשוב שכולנו בתעשיית היהלומים נשלב ידיים ונפעל ביחד, עם כל גורם שיכול לעזור, כדי לקדם את הענף, וכדי להגן על הצרכנים מהטעייה. נמשיך לפעול במגוון תחומים כגון טכנולוגיה וחדשנות ונפעל מול הרגולטור כדי לקדם את ענף היהלומים הישראלי״, אמר דבש.