התעשיינים: עתירה כנגד מנהל מקרקעי ישראל בנושא המכרז לכריית חול

טוענים כי המכרז עלול להעניק לזוכה היחיד בו "כוח מונופוליסטי ושליטה מוחלטת בשוק חול הסיליקה לענף מוצרי הבנייה בישראל", דבר אשר יפגע בתחרות בענף מוצרי הבנייה


00:00 ,04.07.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

טוענים כי המכרז עלול להעניק לזוכה היחיד בו "כוח מונופוליסטי ושליטה מוחלטת בשוק חול הסיליקה לענף מוצרי הבנייה בישראל", דבר אשר יפגע בתחרות בענף מוצרי הבנייה
 
התאחדות התעשיינים ותעשיינים מובילים עתרו לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כנגד מנהל מקרקעי ישראל בנושא כריית חול סיליקה לענף מוצרי הבנייה באזור התעשייה "מישור רותם". את העתירה הגישו עורכי הדין אהרון פולק ושחר אברהם גילר ממשרד עורכי דין עמית פולק מטלון.
 
התעשיינים כתבו בעתירתם כי "המכרז כפי שהוא מנוסח כיום, עתיד להעניק לזוכה היחיד בו כוח מונופוליסטי ושליטה מוחלטת בשוק חול הסיליקה לענף מוצרי הבנייה בישראל. עקב כך, יוכל הזוכה למנף את יכולתו למכור את חול הסיליקה לענף מוצרי הבנייה לסוגיו במחירים גבוהים ביותר, ללא כל תחרות בשוק הנ"ל מצד גורמים אחרים. מדובר בתוצאה קשה ביותר מבחינתם של הגורמים בענף מוצרי הבנייה, אשר יאלצו לרכוש מוצר יסוד בענף הנ"ל מגורם מונופוליסטי. כמו כן, וזה העיקר, מדובר בתוצאה בעלת משמעויות שליליות רחבות היקף על מחירי תשומת הבנייה בישראל אשר עלול להוביל, בין היתר, לעליית מחירי הדירות במדינת ישראל. תוצאה שלילית זו תפגע באופן קשה מאד בתחרות בתחום ענף מוצרי הבנייה והיא גם סותרת את המדיניות הממשלתית בתחומים האמורים".
 
אלי כהן, מנכ"ל תרמוקיר החתום על התצהיר בעתירה, ציין כי "אנו נמצאים בפני מצב של סגירת פעילות בתוך מספר חודשים. ובכל מקרה, המכרז במתכונתו הנוכחית יביא לעלייה משמעותית של מחירי הבנייה. רק בחודשים האחרונים עלו מחירי התשומות בכ-50%. בסופו של דבר מי שישלם את המחיר הם הצרכנים - רוכשי הדירות, אשר מנהל מקרקעי ישראל היה אמור לפעול בעבורם".