לין לנתניהו: גבשו בדחיפות תוכנית מקיפה לחיזוק המגזר העסקי

נשיא איגוד לשכות המסחר שיגר הבוקר לראש הממשלה תוכנית הכוללת את משרדי הממשלה והגופים מרכזיים במשק


12:57 ,04.08.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין שיגר הבוקר (ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו הצעה לתוכנית ממשלתית מקיפה בשיתוף כל משרדי הממשלה והגופים המרכזיים במשק, התומכת במגזר העסקי.

 

תזת היסוד הינה שהפיצוי על הנזקים העקיפים שנגרמו לעסקים והניתנים על ידי משרד האוצר לא יכול להיות המענה המלא הדרוש למגזר העסקי. לין: "על אף שהתקנות על פיהן נקבע הפיצוי כבר אושרו בוועדת הכספים, בעיות רבות מתעוררות ועלולות להתעורר קודם סיום מוחלט של המלחמה וגם לאחר תום הלחימה".

 

על כן, מציע לין כי הממשלה תקיים דיון דחוף כבר בישיבתה הקרובה, ביום ראשון הבא, על מנת לקבוע קווי מתאר להערכות כוללת של המשק, בכדי למנוע פגיעה מיותרת בעסקים, או החלשתם, או קריסתם. זהו מצב בו החזקים צריכים לסייע לחלשים: "תוכנית כוללת תשקף את האחדות הלאומית ואת הרצון להירתם כדי לסייע לעסקים, שהם עמוד השדרה של הכלכלה הישראלית וצמיחת המשק".

 

התוכנית שמציע לין לראש הממשלה מציבה שתי מטרות מרכזיות - להקל על בעיות הנזילות של העסקים שנגרמו עקב מבצע "צוק איתן" , ולתת להם מרחב זמן של כחודשיים מתום מצב הלוחמה להתאוששות.

 

התוכנית מתייחסת לשורה של גופים והצעות אותן יש להתאים למרחב הגיאוגרפי על פי רמת הפגיעה ממצב הלוחמה: משרדי הממשלה - הקדמת תשלומים לספקים ודחיית תשלומי חובה למיניהם; משרד הפנים - הקפאת כל האישורים החריגים להעלאת מס הארנונה לשנים 2014 ו- 2015; רשויות מקומיות - ביטול חיובי ריבית על פיגורי תשלום של עסקים, דחיית מועדי תשלום וביטול כל הבקשות להעלאות חריגות לשנת 2014 ו-2015; ההסתדרות - ויתור על תוספות שכר במגזר הציבורי וביטול כל סכסוכי עבודה במשק לתקופה של חצי שנה לפחות.

 

עוד מציע לין למונופולים המוחלטים שבבעלות המדינה -  מאמץ מרבי של כלל עובדי הנמלים, רשות שדות התעופה ועובדי חברת החשמל, להורדה מסדר היום את כל סכסוכי העבודה והירתמות להעלאת התפוקה ויעילות הארגון; חברת החשמל ורשות שדות התעופה - דחיית מועדי תשלום עד סוף ספטמבר; המערכת הבנקאית - הרחבת מסגרת האשראי, ביטול חיובי יתר על חריגה ממסגרת האשראי, דחיית פירעון התחייבויות כספיות, ביטול חיובי ריבית חריגה ועוד; חברות האשראי - הגדלת מסגרת אשראי וביטול כל חיובי הריבית על חריגה; חברות הביטוח - דחיית מועדי תשלום של פרמיות.

 

בנוגע לרמת השירות, אמר לין כי יש להבטיח כי בתקופת החודשים אוגוסט-ספטמבר, רמת השירות שמספקים משרדי הממשלה למגזר העסקי לא תרד, שכן בתקופת ההתאוששות עסקים רבים יהיו זקוקים לשירות מקצועי ויעיל של משרדי הממשלה מולם הם פועלים. יהא זה חמור מאוד אם הפעילות העסקית וההתאוששות של העסקים תיפגע מחמת שירות לקוי.

 

אמר לין: "בהתאם לכך, יש לקבוע כי גם לאחר שיסתיים מצב הלוחמה, הקלות אלה תמשכנה בתקופת התאוששות, שאנו אומדים אותה על כשלושה חודשים מיום תחילת מצב הלוחמה".

 

לין הסביר, כי אין הכוונה ביצירת חוק חדש ואין הכוונה ליצור מהלך כפייתי. הכוונה היא להתוות עקרונות שיהוו בסיס לפעילות ויישום על ידי כלל המערכות, כביטוי של רצון אמיתי לתרום למאמץ הכולל של סיוע לעסקים.