לשכת המסחר חיפה והצפון: משלחת אנשי עסקים לדרום אמריקה

במהלך הסיור קיבלו חברי המשלחת מידע על כלכלת ארגנטינה, ברזיל וצ'ילה, ועל אפשרויות פיתוח הקשרים הכלכליים ושיתופי הפעולה עם חברות בארצות אלה. דוד קסטל: הסיור הוא חלק מפעילותה הבינלאומית הענפה של הלשכה


11:58 ,27.02.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

משלחת אנשי עסקים שיצאה לדרום אמריקה מטעם לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון, שבה לישראל, לאחר סיור של 20 יום. בראש משלחת אנשי העסקים עמד נשיא לשכת המסחר, דוד קסטל. במהלך הסיור קיבלו חברי המשלחת מידע על כלכלת ארגנטינה, ברזיל וצ'ילה, ועל אפשרויות פיתוח הקשרים הכלכליים ושיתופי הפעולה עם חברות בארצות אלה.

 

המשלחת נפגשה עם מ״מ שגריר ישראל בארגנטינה, רונן קראוס, ועם ענת זילברמן, מהמחלקה הכלכלית בשגרירות. מ״מ שגריר ישראל סקר סקירה מקיפה על יחסי ישראל – ארגנטינה בהיבטים מדיניים וכלכליים ועל המעורבות העסקית של חברות ישראליות במדינה.

 

רונן קראוס ציין בדבריו כי הסחר בין ישראל לארגנטינה הוא היום בהיקף של כ-300 מיליון דולר בשנה, סכום שכלשונו ״אפילו לא מגרד את הפוטנציאל״. לישראל יש הרבה מה להציע לארגנטינה, למשל בתחומי הסייבר, ההתפלה והאנרגיה החלופית.

 

רונן קראוס ציין עוד כי גם השינוי בחוק הבשר המצונן מיבוא, המתיר שהיה של 85 ימים בתנאי קור מבוקרים במקום 35 ימים, מקטין את עלויות השינוע. לאור היקפי יבוא הבשר מארגנטינה, זוהי הקלה משמעותית.

 

ישראל הייתה המדינה הראשונה מחוץ לאמריקה הלטינית שחתמה (ב-2007) על הסכם אזור סחר חופשי מלא עם מדינות גוש המרקוסור (ברזיל, ארגנטינה אורוגוואי ופרגוואי). ישנם כיום מוצרים רבים מאד שניתן וכדאי להביא לישראל בלי מכס.

 

חברי משלחת העסקים ביקרו, בין השאר, בשכונה חדשה שהוקמה על שטחי נמל פורטו מדרו בארגנטינה ובמפעל לייצור שוקולד, בברזיל סיירה המשלחת בסכר איטייפו, הסכר השני בגדלו בעולם, המשותף לברזיל ולפרגוואי. הסכר מפעיל 20 טורבינות המייצרות 14,000 מגאווט. משלחת אנשי העסקים ביקרה גם במפעל מליסה, מפעל ידוע לייצור נעליים.

 

חברי המשלחת ערכו ביקור גם בכיכר שגרירות ישראל בבואנוס איירס, השגרירות ואנשיה  נפגעו בפיצוץ מכונית תופת ב-1992 ובבניין ״אמיה״, המרכז היהודי שפוצץ על ידי מחבל שיעי ב-1994.

 

בצ׳ילה שמעו חברי המשלחת הסברים מקיפים על החקלאות הימית כענף כלכלי מרכזי וביקרו בשוק דגים בעיר הנמל פוארטו ואראס.

 

בתום הסיור סיכם נשיא הלשכה, דוד קסטל: ״אחד מיעדיה החשובים של לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון הוא סיוע למנף את העסקים ולהקל על יצירת קשרים עסקיים בין חברות בצפון הארץ לבין גורמים עסקיים בחו״ל. סיור משלחת אנשי העסקים בדרום אמריקה הוא חלק מפעילותה הבינלאומית הענפה של לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון לבניית הבסיס לשיתופי פעולה מסחריים״.