משרד הכלכלה: החברות הרב לאומיות תורמות להעלאת הפריון, לתעסוקה ולהגדלת המו״פ

מדו״ח שפרסם משרד הכלכלה עולה כי הפריון בחברה זרה בישראל גבוה פי 2 מחברה מקומית, נוכחות של חברות זרות מביאה לעלייה בשכר בכלל הענף וכ-50% מהוצאות המו״פ בישראל מקורן בחברות זרות


13:30 ,25.07.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה והתעשייה, מפרסמת, לראשונה, דו"ח מפורט המציג את תרומתן של החברות הרב-לאומיות לכלכלת ישראל. הדו״ח, שנערך בשיתוף עם הלמ״ס, כולל סדרת ראיונות אישיים עם6 מנכ״לים ובכירים בחברות רב-לאומיות מובילות בארץ,Intel, IBM, Philips ו-GM,Flex ו-Unilever, מציג לראשונה מחקר כמותני חדשני על תרומתן של החברות הזרות לכלכלה הישראלית. 

 

מנתוני הדו״ח עולה כי החברות הרב-לאומיות הן קטר מרכזי בכלכלה הישראלית: הן דוחפות את המשק קדימה, מניעות תהליכי עומק ומסייעות במענה על אתגרים לאומיים. נתוני הדו״ח מצביעים על כך שככל שהנוכחות של חברות זרות בתעשייה המקומית הולכת וגוברת, כך הולך וגובר גם פריון העבודה. כמו כן, ככל שהוצאות המו״פ של החברות הרב-לאומיות הולכות ועולות, באופן מפתיע הולך וגדל מספר המועסקים בחברות המקומיות באותו ענף.

 

עוד מצא המחקר כי החברות הרב-לאומיות מעלות את רמות התעסוקה, משפרות את הפריון ומסייעות למעבר ידע ומיומנויות ממדינת ה״מקור״ לתעשייה הישראלית – ולכן חיוניות להמשך צמיחת הכלכלה. ״התרומה הגדולה של החברות הרב-לאומיות לכלכלה הישראלית הולכת יד ביד עם ההערכה העצומה שחשות החברות הללו כלפי הכלכלה והתעשייה הישראלית: מנכ״לי החברות הרב לאומיות הפועלות בארץ הביעו שביעות רצון גדולה מהבחירה בישראל כיעד השקעה ומהערך הגדול שהחברה הרב-לאומית מקבלת מההון האנושי המגוון, החדשנות פורצת הדרך, יכולות הייצור המתקדמות ושיתוף הפעולה הפורה עם האקדמיה בארץ״, נכתב בדו״ח.    

 

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: ״כיום פועלות בישראל מעל ל-320 חברות רב לאומיות, הודות להון האנושי ומעמדה של ישראל בתחום החדשנות ואנו פועלים לשמר את מעמדנו כאבן שואבת לחברות רב לאומיות נוספות. חברות אלו משפרות את רמות הפריון, השכר והתעסוקה בישראל, משפיעות באופן חיובי על התעסוקה בפריפריה ומהוות אבן שואבת לידע ושיטות בינלאומיים ולקידום התעשייה כולה״. 

 

זיוה איגר, ראש הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות: ״נוכחות חברות רב לאומיות במדינת ישראל מייצרת תועלת הדדית, הן עבורן והן עבור הכלכלה הישראלית, והשפעתן ניכרת בגידול רחב של תחומים ובמספר ענפים: החל משכר ופריון, דרך תעסוקה ותוצר ועד הכנסות ממסים ומעבר הידע והטכנולוגיה לישראל. השקעה זרה מהווה מכפיל כוח משמעותי למשק, וביחידה להשקעות זרות קוראים ומסייעים לעוד חברות רב-לאומיות להגיע לישראל״.