נחתם שת״פ אסטרטגי בין התאחדות התעשיינים בישראל ומקסיקו

לראשונה בהיסטוריה בין המדינות: התאחדות התעשיינים הישראלית חתמה עם התאחדות התעשיינים המקסיקנית על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי. המטרה: להקפיץ את היקף הסחר בין המדינות ללמעלה ממיליארד שקל בשנה


13:30 ,09.09.2021 מאת: מערכת פורט2פורט

לראשונה בהיסטוריה בין המדינות התאחדות התעשיינים הישראלית (MAI) חתמה עם התאחדות התעשיינים המקסיקנית (CONCAMIN) על הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי (MOU) ביום חמישי האחרון. זאת במעמד נשיאי שני הארגונים- נשיא ההתאחדות הישראלי, ד"ר רון תומר ונשיא ההתאחדות המקסיקני, פרנסיסקו אלברטו סרוונטס דיאז, ושגרירי שתי המדינות-  שגריר ישראל במקסיקו, צבי טל ושגריר מקסיקו בישראל מאוריסיו אסקנרו. מטרת חתימת ההסכם, שנערך ב״זום״ בשל איסור הכניסה למקסיקו, הנה לשלש את הסחר בין המדינות ללמעלה מ-1 מיליארד שקל בשנה.

 

שיא הסחר בין ישראל למקסיקו היה בשנת 2014 ועמד על יותר מ-600 מיליון דולר, אולם כיום הסחר ירד לשפל של כ-400 מיליון דולר והתקווה של שני הצדדים הנה כי ההסכם בין  ארגוני שתי המדינות יניב בעתיד שיתופי פעולה מסחריים שיאפשרו צמיחה בסחר של ישראל עם מרכז אמריקה. מהצד הישראלי ההתמקדות תהיה בעיקר בעידוד היצוא הישראלי בתחומים אשר בהם ישראל מצטיינת וידועה בכל העולם כמי שעומדת בראש החזית הטכנולוגית – סייבר, ביטחון פנים, טכנולוגיות חקלאות ומים ועוד.

 

כמו כן יינתן דגש על החלפת מידע בין המדינות בנוגע לסחר חוץ, מערכת המכס, שערי מטבע, שינויי חקיקה ועוד. החלפת המידע תתבצע באמצעות פגישות שוטפות, משלחות הדדיות ואירועי B2B. בנוסף יפעלו שני הצדדים במשותף לקידום שיתופי פעולה בתחום המחקר  והפיתוח, לצד מחקרים כלכליים שיזהו הזדמנויות לשיתופי פעולה בין המדינות.

 

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר: ״אני שמח לקחת חלק באירוע מרגש זה ומקווה כי בכוחות משותפים, נהפוך את הסכם ה-MOU שנחתם ביננו, לנקודת מוצא לשורה  של שיתופי פעולה פורים בין מקסיקו לישראל, בדרך של חדשנות ושגשוג. כידוע בשנתיים האחרונות כלכלות העולם הושפעו קשות ממשבר נגיף הקורונה, וההתאוששות שאנו חוזים בה כעת בשתי המדינות עדיין פגיעה מאוד. על כן חשוב לנו יותר מתמיד לחזק את הקשרים שלנו עם שותפים גלובאליים עסקיים כהתאחדות התעשיינים המקסיקנית, ובאמצעות כך גם לתמוך זה בזה ולהגדיל את שיתוף הפעולה העסקי בין שתי הקהילות שלנו״.