נשיא בורסת היהלומים: אזור סחר חופשי יכול להגדיל את הכנסות המדינה

הדברים נאמרו בדיון שיזמה ועדת הכלכלה על רקע המשבר הקשה בענף היהלומים בצל הקורונה. יו״ר ועדת הכלכלה מרגי קרא למשרדי האוצר והכלכלה לבחון בהקדם אפשרות להקים בבורסה אזור סחר חופשי


13:08 ,04.08.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה לאחרונה במצב ענף היהלומים. היו״ר מרגי אמר בפתח הישיבה כי רבים גדלו על העובדה שענף היהלומים הוא ענף היצוא מספר אחת בישראל, אך הוא חווה ירידה של 80% בפעילות וקיימת סכמה אמתית להמשך קיומו. הוא הוסיף כי הוועדה מטפלת בכל סקטור שנפגע בקורונה ומנסה למצוא את הסיוע שמתאים עבורו.

 

נשיא בורסת היהלומים הישראלית, יורם דבש, אמר כי ענף היהלומים בן 83 שנה ובשנה בינונית אחראי ליצוא בסך של 20 מיליארד שקל. הוא הוסיף כי מדובר בענף שאולי נראה זוהר, אבל יש בו 15 אלף משפחות שרובן בחל״ת, וזקוקות לסיוע של המדינה. ״מה שמתאים למסעדות לא מתאים ליהלומנים״, אמר. הוא הסביר כי היהלומנים זקוקים לקווי אשראי בערבות מדינה, והציע בנוסף להקים בישראל אזור סחר חופשי בינלאומי ליהלומים, בשיתוף עם משרד הכלכלה. לדבריו, ״מדובר במנוע צמיחה שיכול להגדיל את הכנסות המדינה מהענף בכמיליארד שקל בשנה. המדינה לא תצטרך להשקיע שום דבר, חברות מחו״ל לא ישלמו מסים ויהיה כדאי להם לעשות עסקים, בעוד היהלומנים הישראלים ישלמו מס וייהנו מכניסת החברות הזרות״.

 

המשנה למנכ״ל משרד הכלכלה והתעשייה, נעמה קאופמן פס, אמרה כי באשר לענף היהלומים המשרד עוסק ׳בפיקוח ופיתוח׳. היא התייחסה לנושא אזור סחר חופשי ואמרה כי הדבר הובא לידיעת המשרד לאחרונה, ונמצא בתחילת הטיפול מול רשות המסים. מנהל מינהל היהלומים במשרד, אופיר גור, הוסיף כי צריך לתת פתרון מהיר ונראה כי עניין אזור סחר חופשי נראה ככיוון חיובי.

 

נציג אגף התקציבים, גל ברנס, אמר כי 74-76 אחוז מהבקשות של היהלומנים להלוואות מהקרן בערבות מדינה מאושרות, לעומת ממוצע של 68%. הוא הוסיף כי הוקמה גם קרן ייעודית לענף, וכי האוצר יהיה מוכן לשנות את מאפייני הקרן בהתאם לבקשות רלוונטיות. באשר לאזור סחר חופשי אמר כי מדובר בפנייה שהתקבלה לאחרונה ולכן אין עדיין עמדה בעניין. היו״ר מרגי קרא לכל הגורמים להיפגש ולקדם את הטיפול בנושא.

 

נשיא התאחדות תעשייני היהלומים, ניסים זוארץ, אמר כי מה שיכול להציל את הענף זה הלוואות בערבות מדינה גם למי שבסיכון. לדבריו, הבנקים מאפשרים הלוואות למי שלא בסיכון ואלה שבאמת צריכים הלוואה אפילו לא הגישו בקשה. חבר הנהלת ההתאחדות, רפי ירושלמי, אמר כי המדינה חייבת לשמור על מקומות עבודה. הוא ציין כי הענף הידלדל מ-30 אלף משפחות לפני עשור ל-15 אלף משפחות כיום, ואמר כי חייבים לשמור עליו שכן מדובר בענף עם הון וקשרים בינלאומיים.

 

היו״ר מרגי סיכם ואמר כי ״נוכח המשבר הקשה והסכנה להמשך קיומו של ענף היהלומים נדרש הממשלה לפתרונות ייחודיים בכמה מישורים: הוועדה ממליצה למשרד הכלכלה והתעשייה, יחד עם האוצר ורשות המסים, לבדוק בהקדם את האפשרות להקים בבורסה אזור סחר חופשי שיאפשר לחברות מחו״ל לפתוח משרדים בישראל. כמו כן, הוועדה ממליצה למשרד האוצר להתאים את הסיוע שהוא מעמיד לצרכי כל ענף בנפרד, בהידברות עם נציגיו״.

 

עוד הוסיף היו״ר מרגי כי הוועדה מציינת לחיוב את השיעור הגבוה של אישורים להלוואות ליהלומנים, וממליצה למשרדי הכלכלה והאוצר, יחד עם נציגי היהלומנים, להתאים את הקרן לצרכי היהלומנים, באופן שיאפשר לאנשים נוספים מהענף לפנות ולקבל סיוע״.