ענף היהלומים: מגמה מעורבת בחודש יולי

בחודש האחרון עמד יצוא יהלומי הגלם לאיחוד האמירויות על סך של כ-21.5 מיליוני דולרים, שמהווים כ- 17% מיצוא יהלומי הגלם הכללי של ישראל ביולי. אופיר גור, המפקח על היהלומים במשרד הכלכלה: החודשים האחרונים מצביעים על סימני השאלה ביחס למצב העולמי שמלווים את ענף הי


13:33 ,03.08.2022 מאת: מערכת פורט2פורט

סיכום חודש יולי שפרסם הפיקוח על היהלומים שבמשרד הכלכלה והתעשייה, מצביע על המשך המגמה המעורבת שאפיינה את ענף היהלומים הישראלי בחודשים האחרונים, עם עליות ביבוא יהלומי הגלם והיהלומים המלוטשים וירידות ביצוא שלהם.

 

בסה״כ בשבעת החודשים הראשונים של השנה, היבוא נטו של יהלומי גלם לישראל עמד על סך של כ- 1.21 מיליארד דולרים, עלייה של כ-5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד - בחודש יולי נרשמה עלייה של כ- 29% לעומת חודש יולי 2021. יצוא נטו של יהלומי גלם באותה התקופה עמד על סך של כ- 1.09 מיליארד דולרים, עלייה של כ-4% לעומת שבעת החודשים הראשונים בשנת 2021 כשבחודש יולי נרשמה ירידה של כ- 10% לעומת חודש יולי אשתקד.

 

יבוא היהלומים המלוטשים נטו בשבעת החודשים הראשונים של השנה עמד על סך של כ-2.07 מיליארדי דולרים, עלייה של כ-27% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2021 כשבחודש יולי נרשמה עלייה של כ-19% לעומת יולי אשתקד, ואילו ביצוא היהלומים המלוטשים נטו, שעמד על סך של כ-2.53 מיליארדי דולרים, נרשמה עלייה של כ-25% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2021 כשבחודש יולי 2022 נרשמה ירידה של כ-7% לעומת יולי אשתקד.

 

בחודש האחרון עמד יצוא יהלומי הגלם לאיחוד האמירויות על סך של כ-21.5 מיליוני דולרים, שמהווים כ- 17% מיצוא יהלומי הגלם הכללי של ישראל ביולי. בחודש זה יובאו מאיחוד האמירויות לישראל יהלומי גלם בסך של כ-41 מיליוני דולרים, שמהווים כ-21% מסך יהלומי הגלם שיובאו לישראל ביולי.

 

״אחרי כשנה וחצי של עליות רצופות, החודשים האחרונים מצביעים על סימני השאלה ביחס למצב העולמי שמלווים את ענף היהלומים בארץ״ מוסר אופיר גור, המפקח על היהלומים במשרד הכלכלה והתעשייה. ״המלחמה באוקראינה, הסנקציות על רוסיה והעצירה דה-פקטו של סחר היהלומים עמה, עליית האינפלציה בעולם ודריכות ביחס למיתון כלכלי, כל אלו תרמו ככל הנראה, להאטה מסוימת בענף, שעד כה התקדם במלוא המרץ קדימה. אני מאמין שבחודשים הקרובים תתבהר התמונה. כן יש לשים לב לעלייה המרשימה ביבוא יהלומי הגלם החודש ולראות בכך עדות ליכולות של  התעשייה המקומית לגוון ולמצוא חלופות ליבוא יהלומי הגלם מרוסיה״.